Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 13 lutego 2019 r., sygn. II SAB/Po 126/18

Służba celna

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Elwira Brychcy Sędziowie Sędzia WSA Wiesława Batorowicz (spr.) Asesor WSA Jan Szuma po rozpoznaniu w trybie uproszczonym na posiedzeniu niejawnym w dniu 13 lutego 2019 r. sprawy ze skargi K. G. na bezczynność Dyrektora Izby Skarbowej w przedmiocie zwolnienia ze służby I. zobowiązuje Dyrektora Izby Skarbowej do wydania decyzji dotyczącej stosunku służbowego K. G. w terminie 14 dni od otrzymania prawomocnego wyroku z aktami sprawy, II. stwierdza, że bezczynność Dyrektora Izby Skarbowej nie miała miejsca z rażącym naruszeniem prawa.

Uzasadnienie

Podkomisarzowi celnemu K. G. pełniącemu służbę na stanowisku młodszego eksperta Służby Celnej pismem z dnia 25 kwietnia 2017 r., na podstawie art. 165 ust. 7 ustawy z dnia 16 listopada 2016 r. Przepisy wprowadzające ustawę o Krajowej Administracji Skarbowej (Dz. U., poz. 1948 ze zm.) przedstawiono propozycję zatrudnienia w ramach korpusu służby cywilnego w Izbie Administracji Skarbowej w P. w ramach umowy o pracę na czas nieokreślony na stanowisku eksperta skarbowego. Propozycja powyższa została przyjęta przez A. L. w dniu [...] maja 2017 r.

Pismem z dnia [...] sierpnia 2018 r. K. G. wezwał Dyrektora Izby Skarbowej do wydania decyzji administracyjnej w sprawie zwolnienia ze służby Celno - Skarbowej, a następnie pismem z dnia [...] września 2018 r. nazwanym ponagleniem A. L. powtórzył powyższe żądanie.

W dniu [...] sierpnia 2018 r. K. G. wniósł do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego P. skargę na bezczynność Dyrektora Izby Skarbowej w przedmiocie wydania decyzji administracyjnej w przedmiocie zwolnienia go ze służby.

W odpowiedzi na skargę Dyrektor Izby Skarbowej (dalej: Dyrektor IAS) wniósł o jej odrzucenie, ewentualnie oddalenie. Uzasadniając powyższe stanowisko organ wyjaśnił przebieg służby skarżącego, a następnie czynności związanych z zakończeniem jej pełnienia, który to opis odpowiadał stanowi faktycznemu przedstawionemu przez skarżącego. Wnosząc o odrzucenie skargi organ wskazał, że jest ona niedopuszczalna, albowiem przepisy ustawy Przepisy wprowadzające ustawę o Krajowej Administracji Skarbowej nie wprowadziły obowiązku wydania decyzji o zwolnieniu ze służby, gdyż w niniejszej sprawie skutek powyższy nastąpił z mocy prawa z uwagi na brak przedstawienia skarżącemu nowej propozycji służby. Jak podkreślono przyznane przez ustawodawcę uprawnienia w zakresie kwestii pracowniczych i stosunków służbowych miały na celu służyć usprawnieniu działań organu i są dopuszczalne w świetle postanowień konstytucji, na co wskazuje wyrok Trybunału Konstytucyjnego w z dnia 12 lipca 2011 r., sygn. akt K 26/09.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00