Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 7 lutego 2019 r., sygn. IV SA/Gl 860/18

Inne

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Szczepan Prax, Sędziowie Sędzia WSA Teresa Kurcyusz-Furmanik, Sędzia WSA Edyta Żarkiewicz (spr.), Protokolant specjalista Agnieszka Rogowska-Bil, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 7 lutego 2019 r. sprawy ze skargi S.W. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Katowicach z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie świadczenia wychowawczego oddala skargę.

Uzasadnienie

Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Katowicach, po rozpoznaniu odwołania skarżącego, decyzją z dnia [...]. utrzymało w mocy decyzję organu I instancji z dnia [...] o odmowie przyznania skarżącemu S. W. prawa do świadczenia wychowawczego na dziecko - A. W.

W uzasadnieniu organ wskazał, że w odniesieniu do wymienionego dziecka skarżący nie legitymuje się orzeczeniem sądu, że dziecko jest pod opieką naprzemienną obojga rodziców rozwiedzionych - co potwierdza wyrok Sądu Okręgowego w K. sygn. akt [...] z dnia [...] Zgodnie z pkt 2 wskazanego orzeczenia Sąd powierzył obojgu rodzicom wykonywanie władzy rodzicielskiej nad małoletnimi dziećmi stron O.K. W. i A. E. W., z ustaleniem miejsca pobytu małoletnich przy powódce, zgodnie z rodzicielskim planem wychowawczym. Ponadto w dniu 22.04.2018 r. skarżący złożył w organie pierwszej instancji oświadczenie, że od czasu rozwodu w roku 2012 nie wstąpił ponownie w związek małżeński i pozostaje osobą rozwiedzioną. Dzieci przebywają z nim w każdy poniedziałek i środę oraz w co drugi weekend i w miarę konieczności gdy była żona przebywa w delegacjach.

Organ odwoławczy podkreślił, że - jak wskazał WSA w Łodzi w wyroku z dnia 26.01.2017 r. sygn. akt II SA/Łd 943/16 ( utrzymany w mocy przez NSA w Warszawie wyrokiem z dnia 22.08.2017 r. sygn. akt I OSK 947/17 ), na gruncie ustawy o pomocy państwa w wychowaniu dzieci zasadą jest uznawanie danego dziecka za członka jednej rodziny, a tylko wyjątkowo można zaliczyć dziecko jednocześnie do członków rodzin obydwojga rodziców. Następuje to wówczas, gdy zgodnie z orzeczeniem sądu dziecko jest pod opieką naprzemienną rodziców rozwiedzionych, żyjących w separacji lub żyjących w rozłączeniu. Intencją ustawodawcy było bowiem przyznanie jednego świadczenia wychowawczego na to samo dziecko matce, ojcu, opiekunowi faktycznemu lub prawnemu dziecka. W przypadku zbiegu prawa do świadczenia wychowawczego tychże podmiotów ustalono regułę, że świadczenie to wypłaca się temu z rodziców, opiekunów prawnych dziecka lub opiekunów faktycznych dziecka, który faktycznie sprawuje opiekę nad dzieckiem. Jeżeli opieka nad dzieckiem sprawowana jest równocześnie przez oboje rodziców, opiekunów prawnych dziecka lub opiekunów faktycznych dziecka, świadczenie wychowawcze wypłaca się temu, kto pierwszy złoży wniosek (art. 22 ustawy), co dotyczy sytuacji, gdy opieka nad dzieckiem sprawowana jest naprzemiennie. Wykładnia przepisu art. 2 pkt 16 ustawy prowadzi do wniosku, że konieczną przesłanką uprawniającą do zaliczenia dziecka do rodzin obojga rodziców jest legitymowanie się przez rodziców orzeczeniem sądu, z którego wynika, że opieka nad dzieckiem sprawowana jest naprzemiennie przez oboje rodziców. Brzmienie przepisu jest dostatecznie jasne i nie wymaga dodatkowych zabiegów interpretacyjnych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00