Orzeczenie
Wyrok WSA w Warszawie z dnia 8 stycznia 2019 r., sygn. III SA/Wa 491/18
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Agnieszka Olesińska, Sędziowie sędzia WSA Matylda Arnold-Rogiewicz, sędzia WSA Honorata Łopianowska (sprawozdawca), Protokolant starszy referent Magdalena Walkowiak, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 8 stycznia 2019 r. sprawy ze skargi B. M. na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 22 listopada 2017 r. nr 0114-KDIP3-1.4011.316.2017.1 w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych oddala skargę
Uzasadnienie
I. Stan sprawy przedstawia się następująco:
1. Pismem z 8 stycznia 2018 r. B. M. [dalej: "Wnioskodawca", "Strona" lub "Skarżący"], wniósł do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie skargę na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej [dalej "organ"] z 22 listopada 2017 r., nr 0114-KDIP3-1.4011.316.2017.1, w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków [możliwości kontynuowania skutków podatkowych] umowy leasingu operacyjnego po jej cesji od innej osoby z jednoczesnym wydłużeniem okresu spłaty przedmiotu leasingu, w granicach przewidzianych w ustawie z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych [Dz. U. z 2016 r., poz. 2032. z późn. zm., dalej: u.p.d.o.f.]. Interpretacja dotyczy przepisów art. 23a pkt 2 oraz art. 23b ust. 1 u.p.d.o.f.
2. Zaskarżona interpretacja została wydana w związku ze złożeniem 21 września 2017 r. przez Skarżącego wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości kontunuowania uprawnień z umowy leasingu operacyjnego, przejętej w ramach umowy cesji, przy jednoczesnym - za zgodą leasingodawcy - wydłużeniu w stosunku do pierwotnego okresu leasingu.
3. Skarżący we wniosku, przedstawił stan faktyczny, z którego wynika, że jest osobą fizyczną prowadzącą jednoosobową działalność gospodarczą, polskim rezydentem podatkowym dla celów podatku dochodowego od osób fizycznych i czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług, a w ramach i dla potrzeb wykonywanej działalności gospodarczej Wnioskodawca planuje przystąpić do umowy, na mocy której jego kontrahent dokona przelewu wszystkich praw i obowiązków z umowy leasingu, dotyczącej samochodu osobowego [dalej: cesja]. W szczególności, w ramach umowy Wnioskodawca przejmie dług dotychczasowego korzystającego oraz nabędzie przysługujące mu prawa związane z korzystaniem z przedmiotu umowy leasingu. Umowa, której będzie dotyczyć cesja, jest umową leasingu operacyjnego, o którym mowa w art. 23b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W wyniku cesji dojdzie jedynie do zmiany strony podmiotowej umowy - w miejsce obecnego korzystającego, we wszystkie prawa i obowiązki związane z umową leasingu wejdzie Wnioskodawca, przy czym na zawarcie takiej umowy zgodę wyrazi firma leasingowa. Nie dojdzie do jakiekolwiek modyfikacji pozostałych postanowień umowy leasingu.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right