Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 14 stycznia 2019 r., sygn. VI SA/Wa 1991/18

Ochrona zdrowia

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Henryka Lewandowska-Kuraszkiewicz Sędziowie Sędzia WSA Sławomir Kozik (spr.) Sędzia WSA Grzegorz Nowecki Protokolant st. spec. Patrycja Kumicz po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 14 stycznia 2019 r. sprawy ze skargi W. D. - małoletniej na decyzję Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia [...] sierpnia 2018 r. nr [...] w przedmiocie odmowy skierowania na leczenie poza granicami kraju oddala skargę

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją z ,,(...)" sierpnia 2018 r. nr ,,(...)"Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia (dalej: "Prezes NFZ"), działając na podstawie art. 42j ust. 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2017 r. poz. 1938, z późn. zm., dalej: "ustawa o świadczeniach"), a także art. 104 § 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2017 r. poz. 1257, z późn. zm., dalej: "K.p.a."), po analizie wniosku o numerze identyfikacyjnym ,,(...)", odmówił skierowania małoletniej W. D. reprezentowanej przez przedstawiciela ustawowego P. D. (dalej: "Strona", "Skarżąca") do przeprowadzenia operacji rekonstrukcyjnej kończyny górnej lewej poprzez wymianę zrostu łokcia przy pomocy allogenicznego przeszczepu kostnego od dawcy zmarłego w celu wykonania naturalnego i funkcjonalnego stawu łokciowego wraz z rehabilitacją oraz usunięciem stabilizatora ręki - zgodnie z proponowanym przez dr D. P. planem leczenia stanowiącym załącznik do wniosku w ośrodku zagranicznym ,,(...)", ,,(...)", ,,(...)", ,,(...)", Stany Zjednoczone Ameryki.

W uzasadnieniu zaskarżonej decyzji organ wyjaśnił, że oryginał ww. wniosku wraz z załączoną do wniosku dokumentacją w sprawie, po uzupełnieniu braków formalnych, wpłynął do Kancelarii Centrali NFZ ,,(...)" stycznia 2018 r. Przedmiotowy wniosek został wypełniony przez prof. dr. hab. n. med. S. P. - specjalistę chirurga ortopedę traumatologa z ,,(...)" im. ,,(...)"w ,,(...)" który w części III wniosku wskazał, iż u pacjentki rozpoznaje się niedorozwój przedramienia lewego oraz kościozrost ramienno-promieniowy. W 2008 r. u dziewczynki przeprowadzono leczenie operacyjne polegające na przestawieniu lewego promienia o 80 stopniu, pronacji, 40-stopniowym zgięciu drutem-K oraz osteosyntezie szwem drutowym. Powyższe leczenie zostało zrealizowane w ,,(...)" w ,,(...)". W 2014 r. w Centrum Medycznym ,,(...)" w ,,(...)" z powodu stanu zapalnego u dziecka wykonano częściowe usunięcie materiału zespalającego lewej kości promieniowej pozostawiając w kości drobny fragment pętli drucianej. Obecne ustawienie ręki wobec kończyny oraz ustawienie łokcia powodują znaczną dysfunkcję narządu ruchu uniemożliwiającą dziecku wykonywanie czynności. W związku z powyższym prof. dr hab. n. med. S. P. uznał za zasadne przeprowadzenie na rzecz małoletniej operacji rekonstrukcyjnej kończyny górnej lewej poprzez wymianę zrostu łokcia przy pomocy allogenicznego przeszczepu kostnego od dawcy zmarłego w celu wykonania naturalnego i funkcjonalnego stawu łokciowego wraz z rehabilitacją oraz usunięciem stabilizatora ręki - zgodnie z proponowanym przez dr. D. P. planem leczenia stanowiącym załącznik do wniosku, uzasadniając konieczność przeprowadzenia wnioskowanych świadczeń poza granicami kraju faktem, iż ww. operacja jest niedostępna w żadnym innym kraju niż Stany Zjednoczone Ameryki. Ponadto, lekarz wnioskujący poinformował, że ewentualność wytworzenia naturalnego stawu łokciowego nie była rozważana przez żadnego innego polskiego lekarza konsultującego Stronę, oraz że nie zaproponowano leczenia w postaci przeszczepu allogennego stawu łokciowego. Ww. specjalista poinformował także, iż przeprowadzenie leczenia stanowiącego zakres przedmiotowego wniosku pozwoli dziecku na odzyskanie funkcji stawu łokciowego kończyny górnej i lepsze funkcjonowanie ręki.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00