Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Szczecinie z dnia 10 stycznia 2019 r., sygn. II SA/Sz 1042/18

Pomoc społeczna

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Barbara Gebel (spr.), Sędziowie Sędzia WSA Katarzyna Grzegorczyk-Meder, Sędzia WSA Marzena Iwankiewicz, Protokolant starszy sekretarz sądowy Agnieszka Klimek, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 10 stycznia 2019 r. sprawy ze skargi E. I. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w S. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie umorzenia należności z tytułu wypłaconych świadczeń z funduszu alimentacyjnego oddala skargę.

Uzasadnienie

Samorządowe Kolegium Odwoławcze decyzją z dnia [...] r., nr [...], wydaną na podstawie art. 138 § 1 pkt 1 ustawy

z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. 2017 r., poz. 1257), zwanej dalej "K.p.a.", w zw. z art. 27 ust. 1, art. 30 ust. 2 ustawy z dnia

7 września 2007 r. o pomocy osobom uprawnionym do alimentów (Dz. U. 2018 r.,

poz. 554), po rozpatrzeniu odwołania E. I. od decyzji znak [...] z dnia [...] r., wydanej przez Burmistrza Miasta i Gminy G.

w sprawie odmowy umorzenia należności z tytułu wypłaconych świadczeń z funduszu alimentacyjnego, utrzymało w mocy zaskarżoną decyzję

Wyżej wymieniona decyzja Burmistrza Miasta i Gminy G. została wydana

w wyniku rozpatrzenia wniosku strony z dnia 7 lutego 2018 r. Organ I instancji odmówił nią E. I. umorzenia należności z tytułu wypłaconych świadczeń z funduszu alimentacyjnego w łącznej wysokości [...] zł wraz z ustawowymi odsetkami, przyznanych osobom uprawnionym - F. I. i D. I..

W uzasadnieniu decyzji organ I instancji wyjaśnił charakter obowiązku alimentacyjnego, wskazał na istotę umorzenia należności z tytułu wypłaconych świadczeń z funduszu alimentacyjnego oraz odniósł się do sytuacji zdrowotnej, zawodowej i dochodowej strony. Organ nie znalazł przesłanek do umorzenia należności, ponieważ wnioskodawca jest osobą w wieku aktywności zawodowej, nie legitymuje się orzeczeniem wskazującym na brak czy ograniczenie zdolności do pracy, posiada stały dochód, zatem nie znajduje się w sytuacji nadzwyczajnej, uzasadniającej umorzenie należności. Niedochodzenie zwrotu należności może nastąpić bowiem tylko w wyjątkowych przypadkach, natomiast w sytuacji strony stanowiłoby to naruszenie interesu publicznego, fiskalnego i wartości wspólnych dla całego społeczeństwa.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00