Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Łodzi z dnia 23 stycznia 2019 r., sygn. III SA/Łd 842/18

Egzekucyjne postępowanie

 

Dnia 23 stycznia 2019 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi, Wydział III w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Ewa Alberciak Sędziowie Sędzia NSA Teresa Rutkowska Sędzia NSA Irena Krzemieniewska (spr.) Protokolant Sekretarz sądowy Blanka Kuźniak po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 23 stycznia 2019 roku sprawy ze skargi "A" Spółki cywilnej [...] M. i J. W. na postanowienie Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Ł. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie oddalenia skargi na czynność egzekucyjną polegającą na zajęciu wierzytelności pieniężnej oddala skargę.

Uzasadnienie

III SA/Łd 842/18

Uzasadnienie

Naczelnik Urzędu Skarbowego Ł. prowadził postępowanie egzekucyjne w oparciu o tytuły wykonawcze o numerach: [...], [...], [...], [...], [...], [...], [...], [...], [...], [...], obejmujące zaległości A s. c. Stacja Paliw Płynnych M. i J. W. z tytułu podatku od towarów i usług za poszczególne miesiące 2012r.

Na podstawie ww. tytułów wykonawczych, w dniu [...] Naczelnik Urzędu Skarbowego Ł. przy wykorzystaniu systemu teleinformatycznego skierował do B S.A. zawiadomienie o zajęciu prawa majątkowego stanowiącego wierzytelność z rachunku bankowego u dłużnika zajętej wierzytelności będącego bankiem.

Pismem z dnia 13 listopada 2017r. pełnomocnik spółki złożył skargę na czynność egzekucyjną dokonaną przez Naczelnika Urzędu Skarbowego Ł. na podstawie tytułów wykonawczych o numerach: od [...] do [...] w postaci zajęcia wierzytelności z rachunku bankowego i wkładu oszczędnościowego w B S.A. Zaskarżonej czynności egzekucyjnej pełnomocnik zarzucił naruszenie:

* art. 29 § 1 ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji, poprzez błędną wykładnię i nieprawidłowe zastosowanie polegające na przyjęciu, że w niniejszej sprawie egzekucja jest celowa i dopuszczalna,

* art. 36 ww. ustawy, poprzez brak przeprowadzenia postępowania celem ustalenia sytuacji finansowej spółki,

* art. 80 ww. ustawy, poprzez błędną wykładnię i nieprawidłowe zastosowanie, polegające na uznaniu, iż zachodzą przesłanki prowadzenia postępowania egzekucyjnego i zastosowania środka egzekucyjnego w postaci zajęcia wierzytelności z rachunku bankowego w sytuacji braku rozstrzygnięcia w przedmiocie wniosku o rozłożenia na raty zaległości podatkowe i wstrzymania wykonania decyzji,

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00