Wyrok WSA w Łodzi z dnia 18 stycznia 2019 r., sygn. II SA/Łd 636/18
Zagospodarowanie przestrzenne
Dnia 18 stycznia 2019 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi - Wydział II w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Sławomir Wojciechowski Sędziowie Sędzia WSA Magdalena Sieniuć (spr.) Sędzia WSA Joanna Grzegorczyk - Drozda Protokolant Specjalista Anna Kośka po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 18 stycznia 2019 roku sprawy ze skargi A. W. i J. W. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Ł. z dnia [...] roku nr [...] w przedmiocie ustalenia warunków zabudowy dla inwestycji - oddala skargę. A. P.
Uzasadnienie
Decyzją z dnia [...], nr [...], Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Ł., działając na podstawie art. 138 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (tekst jedn. Dz. U. z 2017r., poz. 1257 z późn. zm.) - powoływanej dalej jako: "k.p.a.", oraz art. 59 ust. 1 i art. 61 ust. 1 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (tekst jedn. Dz. U. z 2017 r., poz. 1073 z późn. zm.) - powoływanej jako: "u.p.z.p." utrzymało w mocy decyzję Prezydenta Miasta Ł. z dnia [...], nr [...], o warunkach zabudowy dla inwestycji polegającej na budowie budynku usługowo-mieszkalnego z garażem i niezbędną infrastrukturą, przewidzianej do realizacji w Ł. przy ul. A 9, na działkach nr ewid. 430 (obręb [...]) i nr 317/30 (obręb [...]) oraz na części działki drogowej nr 317/23 (obręb [...]) - ul. A.
Kolegium stwierdziło, że w odwołaniu od ww. decyzji organu I instancji A.W. i J.W. wskazali na opieszałość organu administracji publicznej prowadzącego postępowanie w odniesieniu do ich wystąpienia z dnia 22 stycznia 2018r. o wydanie kserokopii materiałów dotyczących prowadzonego postępowania. Podnieśli, że otrzymali je dopiero wraz z pismem z dnia 9 kwietnia 2018 r., po osobistej interwencji w siedzibie organu, już po otrzymaniu decyzji. Odwołujący się zarzucili ponadto niewykonanie zapisów art. 62 u.p.z.p., które wymagają zawieszenia postępowania bądź odmowy wydania decyzji o warunkach zabudowy, jeśli została podjęta uchwała o przystąpieniu do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. W ocenie odwołujących się sytuacja taka miała miejsce w odniesieniu do wnioskowanego terenu o ustalenie warunków zabudowy, z uwagi na podjęcie uchwały Rady Miasta nr [...] z dnia 19 października 2016r. Ponadto 21 grudnia 2017 r. Wiceprezydent Miasta Ł. wydał obwieszczenie o wyłożeniu do publicznego wglądu projektu MPZP dotyczącego obszaru, na którym znajduje się nieruchomość, dla której wydana została decyzja o warunkach zabudowy, w czym upatrywać należy, że prace nad przygotowaniem MPZP dla tego obszaru trwają, a uchwalenie tegoż planu jest kwestią niedługiego czasu. Odwołujący się zarzucili także naruszenie prawa osób trzecich, w szczególności zapisów o dopuszczalnej wysokości budynku i wskaźniku zabudowy, jakim jest prawo do dostępu naturalnego oświetlenia i nasłonecznienia pomieszczeń mieszkalnych. Ich zdaniem niepoprawnie został sformułowany zapis w ust. II, pkt 3, ppkt 5 decyzji dotyczący wskaźnika określającego ilość stanowisk parkingowych/garażowych w odniesieniu do planowanych funkcji mieszkalnej w przedmiotowej inwestycji. Podany parametr jest niejednoznaczny, tj. wskazuje maksymalną ilość miejsc postojowych w stosunku do jednego mieszkania, ale nie określa minimalnych wymagań, co pozostawia przyszłemu inwestorowi "furtkę" na niezaprojektowanie miejsc postojowych dla projektowanych mieszkań - czyli dopuszcza ewentualność, że przyszli nabywcy tych nieruchomości będą zajmować miejsca postojowe w pasie drogowym, lub na terenach nieruchomości sąsiednich.