Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 29 stycznia 2019 r., sygn. IV SA/Gl 934/18

Pomoc społeczna

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Stanisław Nitecki, Sędziowie Sędzia WSA Beata Kalaga-Gajewska, Sędzia WSA Beata Kozicka (spr.), Protokolant specjalista Agnieszka Rogowska-Bil, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 29 stycznia 2019 r. sprawy ze skargi S.R. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Bielsku-Białej z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie świadczenia wychowawczego oddala skargę.

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją z dnia [...] r. nr [...] Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Bielsku-Białej, działając na podstawie art. 2 ustawy z dnia 12 października 1994 r. o samorządowych kolegiach odwoławczych (tekst jedn. Dz.U. z 2018 r. poz. 570 ze zm.) i art. 158 § 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. kodeks postępowania administracyjnego (tekst jedn. Dz.U. z 2017 r. poz. 1257 ze zm., dalej Kpa) a także art. 2 pkt 16, art. 4 ust. 1-2, art. 5 ust. 1 ustawy 11 lutego 2016 r. o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci (tekst jedn. Dz.U. z 2018 r., poz. 2134 ze zm., dalej ustawa o pomocy państwa, a także: ustawa lub u.p.p.w.dz.), oraz rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z 27 lipca 2017 r. w sprawie sposobu i trybu postępowań w sprawach o przyznanie świadczenia wychowawczego oraz zakresu informacji, jakie mają być zawarte we wniosku, zaświadczeniach i oświadczeniach o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego (tekst jedn. Dz.U. z 2017 r., poz. 1465 ze zm.) — po rozpatrzeniu sprawy z odwołania S.R. (dalej strona, skarżąca) od decyzji Burmistrza Miasta S. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania świadczenia wychowawczego na dziecko S.W. — decyzję pierwszoinstancyjną utrzymało w mocy.

Argumentując rozstrzygnięcie organ odwoławczy przybliżył dotychczasowy przebieg postępowania, według chronologii zdarzeń wskazując prawne regulacje przedmiotu, w tych ramach — po zaakceptowaniu ustaleń dokonanych przez organ pierwszoinstancyjny — odnotował, że Burmistrz Miasta S. przywołaną na wstępie decyzją z [...] r. nr [...] odmówił stronie, jako opiekunowi prawnemu, przyznania świadczenia wychowawczego na — przebywające w Domu Opieki Społecznej dla Dzieci w S. (DPS) i pozostające pod jej opieką prawną — dziecko S. W. (dalej także podopieczny, dziecko). Wskazał, że strona jest pracownikiem DPS-u w S., w którym dziecko to jest pensjonariuszem. Zaznaczył także, że z zaświadczenia wydanego w dniu 10 marca 2010 r. przez Sąd Rejonowy w P. wynika, że strona została ustanowiona jego opiekunem i złożyła przyrzeczenie dnia 27 marca 2018 r. Z kolei, jak zauważył, z zaświadczenia Dyrektora Domu Opieki Społecznej dla Dzieci w S. wynika, iż od lipca 2013 r. — do nadal — jest on mieszkańcem DPS-u. Za pobyt w tej placówce ponosi on odpłatność w wysokości 107,10 zł miesięcznie. Pozostałą kwotę uiszcza Gmina W. Przypomniał także, że w dniu 13 kwietnia 2018 r. strona złożyła wniosek o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego na pozostające pod jej opieką prawną dziecko.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00