Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 31 stycznia 2019 r., sygn. IV SA/Gl 1045/18

Policja

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Teresa Kurcyusz-Furmanik, Sędziowie Sędzia NSA Szczepan Prax (spr.), Sędzia WSA Małgorzata Walentek, Protokolant Specjalista Magdalena Nowacka-Brzeźniak, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 31 stycznia 2019 r. sprawy ze skargi M. B. na orzeczenie Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach z dnia [...]nr [...] w przedmiocie uznania za winnego naruszenia dyscypliny służbowej i wymierzenia kary dyscyplinarnej wydalenia ze służby uchyla zaskarżoną decyzję.

Uzasadnienie

Orzeczeniem z dnia [...] r. Komendant Miejski Policji w B. uznał M. B. winnym naruszenia dyscypliny służbowej, polegającego na tym, że w dniu 11 maja 2018 r. w B. jako funkcjonariusz Policji stawił się do służby będąc w stanie nietrzeźwości. Jednocześnie organ wymierzył obwinionemu karę dyscyplinarną wydalenia ze służby. Orzeczenie to wydano w trybie art. 135j ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji (j.t. Dz. U. z 2017 r., poz. 2067, ze zm.).

W uzasadnieniu orzeczenia przedstawiono ustalenia, według których obwiniony spożywał alkohol na kilka godzin przed rozpoczęciem służby zaplanowanej na godz. 8.00. Z uwagi na ilość i czas wypitego alkoholu miał on świadomość możliwości popełnienia przewinienia dyscyplinarnego polegającego na naruszeniu dyscypliny służbowej określonym w art. 132 ust. 3 pkt 6 ustawy o Policji, i na to się godził. Dlatego też było to przewinienie zawinione. Organ nie uwzględnił wyjaśnień obwinionego sugerujących, że nie miał zamiaru stawić się do służby lecz jego wizyta w komisariacie podyktowana była potrzebą uzyskania dnia wolnego. Odnośnie wymiaru kary, organ wskazał, że obwiniony nie był wcześniej karany dyscyplinarnie i posiada pozytywną opinię służbową. Natomiast na zaostrzenie kary ma wpływ działanie w stanie po użyciu alkoholu, a nie występują okoliczności mające wpływ na złagodzenie kary dyscyplinarnej wymienione w art. 134h ust. 3 ustawy o Policji.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00