Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 10 stycznia 2019 r., sygn. III SA/Gd 726/18

Pomoc społeczna

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Jacek Hyla, Sędziowie Sędzia WSA Janina Guść, Sędzia WSA Jolanta Sudoł (spr.), Protokolant Asystent sędziego Krzysztof Pobojewski, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 10 stycznia 2019 r. sprawy ze skargi B. K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego [...] z dnia 16 sierpnia 2018 r. nr [...] w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Burmistrza [...] z dnia 17 maja 2018 r. nr [...].

Uzasadnienie

Decyzją z dnia 16 sierpnia 2018 r. Samorządowe Kolegium Odwoławcze powołując się na art. 138 § 1 pkt 1 k.p.a. oraz art. 17 ust. 1 pkt 4 i ust. 1b ustawy o świadczeniach rodzinnych, utrzymało w mocy decyzję Burmistrza [...] z dnia 17 maja 2018 r., odmawiającą przyznania B. K. prawa do świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu niepodejmowania lub rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w związku z opieką nad niepełnosprawnym w stopniu znacznym ojcem - S. R..

Organ wskazał, że skarżąca nie spełnia przesłanek uprawniających do przedmiotowego świadczenia, albowiem niepełnosprawność osoby wymagającej opieki powstała od 2003 r., zaś ustalony stopień niepełnosprawności datuje się od 28 czerwca 2010 r. (niepełnosprawność nie powstała przed ukończeniem 25 roku życia). Organ odwoławczy stwierdził też, że mimo treści wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 21 października 2014 r., sygn. akt K 38/13, w aktualnym stanie prawnym art. 17 ust. 1b ustawy o świadczeniach rodzinnych, nadal wiąże organy administracji publicznej. Wyrok ten nie zmienił sytuacji prawnej osób, znajdujących się w podobnej sytuacji, jak odwołująca się. Poprawienie stanu prawnego należy wyłącznie do ustawodawcy.

Skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku na powyższą decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego wniosła B. K. podnosząc, że spełniła przesłanki ustawowe do przyznania jej prawa do świadczenia pielęgnacyjnego na ojca.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00