Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 5 grudnia 2018 r., sygn. II SA/Po 899/18
Administracyjne postępowanie
Dnia 5 grudnia 2018 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Danuta Rzyminiak - Owczarczak (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Wiesława Batorowicz Asesor WSA Jan Szuma po rozpoznaniu w postępowaniu uproszczonym na posiedzeniu niejawnym w dniu 5 grudnia 2018 roku sprawy ze skargi A. K. na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] 2018 r. nr [...] w przedmiocie odmowy wydania zaświadczenia I. uchyla zaskarżone postanowienie i poprzedzające je postanowienie Prezydenta Miasta P. z dnia [...] 2017 r. nr [...], II. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego na rzecz skarżącej kwotę 100 zł (sto złotych) tytułem zwrotu kosztów sądowych.
Uzasadnienie
W dniu 11 września 2017 r. do Urzędu Miasta P. wpłynął wniosek A. K., opatrzony datą 17 sierpnia 2018 r., zatytułowany jako "wniosek o wydanie zaświadczenia o zgodności budowy z ustaleniami obowiązującego planu zagospodarowania przestrzennego". Wnioskodawczyni powołała treść art. 217 § 2 Kodeksu postępowania administracyjnego (dalej: K.p.a.") oraz art. 48 ust. 3 pkt oraz art. 49b ust. 2 pkt 3 ustawy z 7 lipca 1994 r. Prawi budowlane, podając, że "w związku z brakiem miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego wnoszę o wydanie decyzji o warunkach zabudowy dla nieruchomości przy ul. [...] polegającej na przebudowie budynku wraz ze zmianą sposobu użytkowania przyziemia na potrzeby gabinetu fizjoterapii, gabinetu kosmetycznego i solarium z sauna oraz przebudowy wysokiego parteru budynku".
Postanowieniem z dnia 12 września 2017 r., wydanym na podstawie art. 217 i art. 219 K.p.a. Prezydent Miasta P. odmówił A. K. wydania zaświadczenia o zgodności planowanej budowy na działce nr [...], ark. [...], obręb K. przy ul. [...] w P., z obowiązującym miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego.
W uzasadnieniu organ wyjaśnił, iż na obszarze, na którym położona jest nieruchomość, której dotyczy wniosek, aktualnie nie obowiązuje plan miejscowy, dla tego obszaru nie jest też obecnie opracowywany żaden plan. Z tych też przyczyn zaświadczenia o przeznaczeniu wnioskowanej działki w planie miejscowym nie może zostać wydane. Jednocześnie poinformowano, że zgodnie z obowiązującymi przepisami, możliwość realizacji określonej inwestycji na danym terenie będzie można ustalić wyłącznie w decyzji warunkach zabudowy albo w decyzji o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego, po przeprowadzeniu wymaganej procedury uzgadniania z innymi organami. Wniosek o ustalenie warunków zabudowy albo lokalizacji inwestycji celu publicznego winien spełniać wymogi określone w art. 52 ust. 2 ustawy o planowaniu zagospodarowaniu przestrzennym.