Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Łodzi z dnia 11 grudnia 2018 r., sygn. II SA/Łd 911/18

Ochrona środowiska

 

Dnia 11 grudnia 2018 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi - Wydział II w składzie następującym: Przewodnicząca Sędzia WSA Jolanta Rosińska Sędziowie Sędzia WSA Sławomir Wojciechowski Sędzia WSA Magdalena Sieniuć (spr.) Protokolant Specjalista Anna Kośka po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 11 grudnia 2018 roku sprawy ze skargi A. R. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Ł. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie określenia opłaty z tytułu wprowadzania gazów lub pyłów do powietrza - oddala skargę. a.bł.

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją z dnia [...] znak: [...] Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Ł. utrzymało w mocy decyzję Marszałka Województwa [...] z dnia [...] nr [...] w przedmiocie opłaty za wprowadzenie gazów lub pyłów do powietrza.

Jak wynika z akt sprawy, ww. decyzją z dnia [...] Marszałek Województwa [...] wymierzył A. R. opłatę z tytułu wprowadzania gazów lub pyłów do powietrza w 2013 r. w kwocie 58.417,00 zł. W uzasadnieniu decyzji organ dokonał analizy przepisów prawa, które stanowiły podstawę rozstrzygnięcia sprawy i szczegółowo przedstawił tok postępowania. Organ wskazał, iż w związku z tym, że korzystająca ze środowiska nie złożyła wykazu zawierającego informacje i dane o zakresie korzystania ze środowiska oraz o wysokości należnych opłat, wymierzył, w drodze decyzji, na podstawie własnych ustaleń należną opłatę. Jednocześnie organ pierwszej instancji przyjął, że przedmiotowa instalacja (kurniki) wymagała zezwolenia zintegrowanego.

Odwołanie od powyższej decyzji złożyła A. R., reprezentowana przez pełnomocnika, w którym zaskarżonej decyzji zarzuciła:

1) naruszenie przepisów postępowania, tj. art. 73 § 1 w zw. z art. 32 k.p.a. - poprzez dwukrotne bezpodstawne uniemożliwienie pełnomocniczce strony wglądu w akta sprawy, podczas gdy strona ma prawo wglądu w akta sprawy na każdym stadium postępowania i może to prawo wykonywać przez pełnomocnika;

2) naruszenie przepisu postępowania, tj. art. 74 § 2 k.p.a. poprzez zaniechanie wydania postanowienia w przedmiocie odmowy umożliwienia przeglądania akt, co uniemożliwiło stronie zaskarżenie rozstrzygnięcia w tym zakresie;

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00