Orzeczenie
Wyrok WSA w Krakowie z dnia 7 grudnia 2018 r., sygn. III SA/Kr 1012/18
Samorząd terytorialny
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Hanna Knysiak-Sudyka ( spr.) Sędziowie WSA Barbara Pasternak WSA Maria Zawadzka Protokolant sekretarz sądowy Renata Nowak po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 7 grudnia 2018 r. sprawy ze skargi Burmistrza Miasta Oświęcim na zarządzenie zastępcze Wojewody Małopolskiego z dnia 17 lipca 2018 r. nr WN.II.4131.1.24.2018/ZZ w przedmiocie nadania nazwy ulicy skargę oddala
Uzasadnienie
Zarządzeniem zastępczym Wojewody Małopolskiego z dnia 17 lipca 2018 r. znak WN.II.4131.1.24.2018/ZZ w sprawie nadania nazwy ulicy Tomasza Arciszewskiego w mieście Oświęcim na podstawie art. 6 ust. 2 i ust. 3 w związku z art. 2 ust. 3 oraz w związku z art. 1 ust. 1 i ust. 2 ustawy z dnia 1 kwietnia 2016 r. o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy jednostek organizacyjnych, jednostek pomocniczych gminy, budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej oraz pomniki (tekst jedn. Dz. U. z 2018 r. poz. 1103) po uzyskaniu opinii Instytutu Pamięci Narodowej - Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu potwierdzającej niezgodność dotychczasowej nazwy Ignacego Fika z przepisami ww. ustawy zarządzono co następuje:
§ 1. Ulicy o dotychczasowej nazwie "Ignacego Fika" położonej w mieście Oświęcim nadaje się nazwę: "Tomasza Arciszewskiego".
§ 2. Zarządzenie zastępcze wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Małopolskiego.
Do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie na powyższe zarządzenie wpłynęła skarga Prezydenta Miasta Oświęcim.
Zaskarżonemu zarządzeniu skarżący zarzucił naruszenie prawa materialnego, a to:
- art. 1 ust. 1 i 2 ustawy o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy jednostek organizacyjnych, jednostek pomocniczych gminy, budowli, obiektów, urządzeń użyteczności publicznej oraz pomniki (tekst jedn. Dz. U. z 2018 r., poz. 1103) poprzez ich błędne zastosowanie polegające na uznaniu, że nazwa ulicy Ignacego Fika odnosi się do postaci symbolizującej i propagującej komunizm oraz uznanie, że nazwa ta odwołuje się wprost do osoby symbolizującej represyjny, autorytarny i niesuwerenny system władzy w Polsce w latach 1944-1989,
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right