Orzeczenie
Wyrok WSA w Kielcach z dnia 19 grudnia 2018 r., sygn. II SA/Ke 677/18
Pomoc społeczna
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Anna Żak, Sędziowie Sędzia WSA Krzysztof Armański (spr.), Sędzia WSA Dorota Pędziwilk-Moskal, Protokolant Starszy inspektor sądowy Joanna Dziopa, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 19 grudnia 2018 r. sprawy ze skargi W.S. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Kielcach z dnia 21 września 2018 r. znak: [...] w przedmiocie pomocy w formie usług opiekuńczych oddala skargę.
Uzasadnienie
Decyzją z dnia [...] Samorządowe Kolegium Odwoławcze po rozpatrzeniu odwołania A. B. na podstawie art. 138 § 1 pkt 1 kpa utrzymało w mocy decyzję wydaną z upoważnienia Prezydenta Miasta z dnia [...] odmawiającą przyznania w/w pomocy społecznej w formie usług opiekuńczych.
Uzasadniając decyzję Kolegium podniosło, że wnioskiem z dnia 6 kwietnia 2018r. (data wpływu) A. B. zwrócił się do MOPR o udzielenie pomocy społecznej w formie pomocy opiekuna przy wejściu do domu oraz świadczeń zdrowotnych. W zakresie prośby o przyznanie pomocy w formie świadczeń zdrowotnych Dyrektor MOPR pismem z dnia 18 czerwca 2018r. przesłał A. B. stosowne wyjaśnienia. Natomiast samorządowy organ ds. pomocy społecznej wymienioną na wstępie decyzją odmówił przyznania pomocy społecznej w formie usług opiekuńczych. Od decyzji tej odwołanie złożył A. B.
Dokonując na podstawie art 138 kpa prawnej i merytorycznej oceny zaskarżonej decyzji, Samorządowe Kolegium Odwoławcze stwierdziło, że materialnoprawną podstawę zaskarżonej decyzji stanowiły przepisy ustawy z dnia 12 marca 2004r. o pomocy społecznej (Dz.U.2017.1769 t.j.). Stosownie do art. 2 ust. 1 i art. 3 tej ustawy, pomoc społeczna jest instytucją polityki społecznej państwa mającą na celu umożliwienie osobom i rodzinom przezwyciężanie trudnych sytuacji życiowych, których nie są one w stanie pokonać, wykorzystując własne uprawnienia, zasoby i możliwości. Zgodnie z art. 4 przywołanego aktu osoby i rodziny korzystające z pomocy społecznej są obowiązane do współdziałania w rozwiązywaniu ich trudnej sytuacji życiowej. Natomiast wobec braku zastosowania się przez korzystającego z pomocy społecznej do wskazanej wyżej powinności organ może odmówić udzielenia tejże pomocy. Stosownie do art. 106 ust. 4 ustawy o pomocy społecznej, decyzję administracyjną o przyznaniu lub odmowie przyznania świadczenia, z wyjątkiem decyzji o odmowie przyznania biletu kredytowanego, wydaje się po przeprowadzeniu rodzinnego wywiadu środowiskowego.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right