Wyrok WSA w Gorzowie Wlkp. z dnia 19 grudnia 2018 r., sygn. II SA/Go 796/18
Policja
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Krzysztof Dziedzic (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Adam Jutrzenka-Trzebiatowski Sędzia WSA Jacek Jaśkiewicz Protokolant sekr. sąd. Stanisława Maciejewska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 19 grudnia 2018 r. sprawy ze skargi W.M. na decyzję Komendanta Wojewódzkiego Policji z dnia [...] r., nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania 20% potrąconego uposażenia oddala skargę.
Uzasadnienie
Komendant Powiatowy Policji decyzją z dnia [...] sierpnia 2017 r., nr [...], działając na podstawie art. 121 b w zw. z art. art. 6 f ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji (t.j. Dz. U z 2016 r., poz. 1782), odmówił przyznania asp. szt. W.M 20% uposażenia potrąconego za okres przebywania na zwolnieniu lekarskim od [...] grudnia 2016 r. do [...] stycznia 2017 roku.
W uzasadnieniu organ wyjaśnił, że raportem z dnia [...] stycznia 2017 r. funkcjonariusz zwrócił się o przeprowadzenie postępowania i zwrot potrąconego wynagrodzenia za okres przebywania na zwolnieniu lekarskim związanym z utratą zdrowia podczas wykonywania obowiązków służbowych. W dniu [...] stycznia 2017 r. Komendant skierował funkcjonariusza na badania do Rejonowej Komisji Lekarskiej MSW celem ustalenia czy choroba pozostaje w związku ze szczególnymi warunkami i właściwościami służby. W orzeczeniu z dnia [...] marca 2017r. Komisja stwierdziła, że nie istnieje związek pomiędzy schorzeniami a szczególnymi warunkami lub właściwościami służby. Od orzeczenia Komisji W. M. wniósł odwołanie. Po rozpoznaniu odwołania, w orzeczeniu z dnia [...] czerwca 2017 r. Centralna Komisja Lekarska MSW Skład Orzekający nie znalazła podstaw do zmiany zaskarżonego orzeczenia Rejonowej Komisji Lekarskiej.
Mając to na uwadze KPP uznał, iż wypłata funkcjonariuszowi potrąconego wynagrodzenia za okres pozostawania na zwolnieniu lekarskim nie ma usprawiedliwionych podstaw prawnych i faktycznych.