Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 5 grudnia 2018 r., sygn. II SA/Gd 557/18

Planowanie przestrzenne

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Dariusz Kurkiewicz Sędziowie: Sędzia WSA Mariola Jaroszewska (spr.) Asesor WSA Magdalena Dobek - Rak Protokolant Starszy Sekretarz Sądowy Agnieszka Pazdykiewicz po rozpoznaniu w dniu 5 grudnia 2018 r. w Gdańsku na rozprawie sprawy ze skargi Prokuratora Rejonowego na uchwałę Rady Miejskiej z dnia 3 listopada 2010 r. nr [...] w przedmiocie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego oddala skargę.

Uzasadnienie

Prokurator Rejonowy (dalej jako Prokurator) wniósł skargę na uchwałę Rady Miasta z dnia 3 listopada 2010 r. nr [..] w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego terenu położonego w północnej części miasta między [..] (Dz. Urz. Woj.. z 2011 r., nr 17, poz. 426), dalej jako Uchwała.

Zarzucił zaskarżonej Uchwale naruszenie prawa materialnego, a mianowicie art. 1 ust. 2 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. nr 80, poz. 717) poprzez naruszenie procedury uchwalania planu polegającej na nierozpatrzeniu uwag zgłoszonych do projektu planu zagospodarowania przestrzennego na etapie tworzenia jego projektu, nieprecyzyjnym oznaczeniu w załączniku graficznym do uchwały granic oddzielających poszczególne obszary, a w szczególności nieprecyzyjne oznaczenie granic zieleni izolacyjnej co zgłaszali właściciele działek [..] i [..] wskazując ograniczenie ich prawa własności z przekroczeniem władztwa planistycznego, tj. paragraf 16 pkt 3b Uchwały.

Wniósł Prokurator o uchylenie zaskarżonej Uchwały na podstawie art. 147 § 1 Prawa o postępowaniu przed sądami administracyjnymi.

Z uzasadnienia skargi wynika, że zdaniem Prokuratora w trakcie procedowania uchwały Rada Miasta nie rozpatrzyła indywidualnie uwag zgłaszanych do miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, jednym glosowaniem odrzucając 25 wniosków, w tym właścicieli działki [..] obręb [..]. Ponadto według Prokuratora załącznik graficzny do uchwały granic oddzielających poszczególne obszary w sposób nieprecyzyjny wskazuje obszary granic zieleni izolacyjnej (np. na działkach [..] i [..]). Część tekstowa planu miejscowego nie wskazuje, w jaki sposób zagospodarowane mają być poszczególne działki, nie ma też wskazania, jakie zwarte biogrupy tworzące zieleń izolacyjną miały się znajdować w obrębie konkretnego oznaczenia, co powoduje znaczną dowolność w decyzjach podejmowanych później przez organ. Według Prokuratora brak precyzji w stosowaniu oznaczeń w części graficznej uchwały może powodować powstanie po stronie właścicieli działek niekorzystnych sytuacji wyrażających się w braku pewności co do przyjętego uregulowania, co zgłaszali do Prokuratury właściciele działek [..] i [..] obręb K.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00