Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Postanowienie WSA w Gorzowie Wlkp. z dnia 29 listopada 2018 r., sygn. II SA/Go 736/18

Odrzucenie skargi

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim w składzie: Przewodniczący Asesor WSA Jarosław Piątek po rozpoznaniu w dniu 29 listopada 2018 r. na posiedzeniu niejawnym sprawy ze skargi J.M. na uchwałę Rady Miasta z dnia 28 sierpnia 2018 r. nr LXXIII.1026.2018 w przedmiocie zniesienia formy ochrony przyrody drzewa uznanego za pomnik przyrody postanawia: odrzucić skargę.

Uzasadnienie

W 2016 r. na terenie miasta przeprowadzono przegląd wszystkich pomników przyrody. Na podstawie oględzin obiektów przyrody ożywionej na terenie [...] uznano buk pospolity odmiany purpurowej Fagus sylvatica "Purpurea" o obwodzie pnia wynoszącym 417 cm, rosnącym na działce nr [...] jako drzewo niebezpieczne. Stwierdzono obecność zgnilizny pnia oraz występowanie owocników grzybów. Pień drzewa był podłużnie pęknięty od podstawy, co grozi odłamaniem ciężkich konarów. Ze względu na swoją lokalizację w miejscu bardzo dużego uczęszczania mieszkańców odwiedzających Park [...], konieczne było zapewnienie bezpieczeństwa powszechnego.

W oparciu o ustalenia ww. przeglądu Rada Miasta podjęła uchwałę nr LII.659.2017 z dnia 27 czerwca 2017 r. w sprawie uzgodnienia działań ochronnych wykonywanych na potrzeby ochrony przyrody. Wykonano szereg planowanych zabiegów na pomnikach przyrody na terenie miasta. W stosunku do pomnikowego buka pospolitego zlokalizowanego na działce nr [...] działania miały polegać na mechanicznych wiązaniach koron, wygrodzeniu drzewa i zamontowaniu nowej tabliczki znamionowej. Zaplanowane czynności nie przewidywały usuwania drzewa. Przeprowadzona na zlecenie Urzędu Miasta ekspertyza w zakresie oceny stanu i bezpieczeństwa w otoczeniu drzewa z zastosowaniem tomografu sonicznego wykazała znaczny poziom rozkładu drewna pnia poniżej podstawy korony. Zasiedlenie drzewa przez dwa gatunki grzybów powoduje znaczące zwiększenie zagrożenia upadku drzewa lub jego części. Po przeprowadzeniu analizy obecnego stanu korony drzewa oraz zabezpieczenia konarów stwierdzono, że dołożono wielu starań, by drzewo zachować minimalizując cięcia. Jednak dalsze trwanie drzewa w obecnym kształcie stanowi zagrożenie dla otoczenia.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00