Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Bydgoszczy z dnia 14 listopada 2018 r., sygn. II SA/Bd 544/18

Planowanie przestrzenne

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy w składzie następującym: Przewodniczący: sędzia WSA Grzegorz Saniewski Sędziowie: sędzia WSA Joanna Janiszewska - Ziołek sędzia WSA Joanna Brzezińska (spr.) Protokolant starszy sekretarz sądowy Krystyna Witt po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 14 listopada 2018 r. sprawy ze skargi P. K. na uchwałę Rady Miasta z dnia [...] lutego 2018 r. nr [...] w przedmiocie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego 1. stwierdza nieważność zaskarżonej uchwały w części obejmującej ustalenia dla terenu oznaczonego symbolem [...] odnoszące się do działki nr ewide[...] obręb [...] w miejscowości Ł., zawarte w § 4 tekstu planu oraz odpowiadającej jej części graficznej, 2. zasądza od M. S. na rzecz P. K. kwotę [...]([...]) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

P. K. pismem z [...] kwietnia 2018r. zaskarżył do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy uchwałę Rady Miasta nr [...] z dnia [...] lutego 2018r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla działek położonych w miejscowości Ł. i J. , gmina S., wnosząc o jej uchylenie w całości oraz zasądzenie zwrotu kosztów postępowania według norm przepisanych. Zaskarżonej uchwale zarzucił: obrazę prawa formalnego poprzez niezastosowanie art. 1 ust. 1 pkt 11 i 12 oraz art. 17 pkt 13 ustawy z dnia 27 marca 2003r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym ("u.p.z.p."), obrazę prawa materialnego poprzez niezastosowanie art. 9 ust. 4, art. 15 ust. 2 pkt 8 u.p.z.p. oraz błędną wykładnię art. 36 ust. 4 u.p.z.p.

W obszernym uzasadnieniu skarżący wskazał, że jest właścicielem nieruchomości składającej się z działki ewid. [...] położonej w obrębie [...] w miejscowości Ł. w gminie S., która została objęta skarżonym miejscowym planem - teren zabudowy zagrodowej symbol 3RM. Zdaniem skarżącego skarżony plan zagospodarowania przestrzennego istotnie narusza przepisy prawa formalnego i materialnego, przy czym część naruszeń bezpośrednio ingeruje w jego interes prawny. W szczególności wbrew treści studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy S. (przyjętego uchwałą Rady Miasta z dnia [...] grudnia 2005r. zmienionej uchwałą nr [...] z [...] października 2016r.), które na części działki skarżącego wyznacza tereny zabudowy mieszkaniowej i usług, w miejscowym planie [...] wyznaczono tereny zabudowy zagrodowej. Ponadto po wyłożeniu do publicznego wglądu projektu planu wprowadzono w jego treści zmiany i skierowano do uchwalenia bez ponownego wyłożenia do publicznego wglądu. Powyższe uniemożliwiło skarżącemu wypowiedzenie się co do ostatecznej wersji projektu planu. Przedmiotowy plan nie zawiera obligatoryjnego elementu - zasad i warunków scalania i podziału nieruchomości, a także zawiera postanowienia sprzeczne z elementarną logiką (wyznaczenie niezerowej stawki procentowej dla potrzeb ustalenia renty planistycznej dla terenów dróg oraz infrastruktury technicznej).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00