Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok WSA w Białymstoku z dnia 8 listopada 2018 r., sygn. II SA/Bk 587/18

Oświata

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku w składzie następującym: Przewodniczący sędzia NSA Elżbieta Trykoszko, Sędziowie sędzia NSA Grażyna Gryglaszewska (spr.), asesor sądowy WSA Elżbieta Lemańska, Protokolant st. sekretarz sądowy Sylwia Tokajuk, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 8 listopada 2018 r. sprawy ze skargi M. J. K. na Zarządzenie Dyrektora Szkoły Podstawowej nr [...] im. [...] w B. z dnia [...] sierpnia 2018 r. nr [...] w przedmiocie odwołania ze stanowiska wicedyrektora szkoły stwierdza nieważność zaskarżonego Zarządzenia

Uzasadnienie

Zarządzeniem z dnia [...] sierpnia 2018 r. nr [...] Dyrektor Szkoły Podstawowej nr [...] im. [...] w B., na podstawie art. 64 ust. 1 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. - Prawo oświatowe (t.j. Dz.U. z 2018 r., poz. 996 ze zm.; dalej powoływana jako ustawa), odwołał M. K. z dniem [...] sierpnia 2018 r. ze stanowiska wicedyrektora tej szkoły. Zarządzenie zostało wydane po uprzednim uzyskaniu pozytywnej opinii Rady Pedagogicznej oraz Burmistrza Miasta B. Przyczyny odwołania podano w uzasadnieniu stanowiącym załącznik do zarządzenia.

M. K. złożyła skargę do sądu administracyjnego na to zarządzenie. W uzasadnieniu skargi podała, że pełni funkcję wicedyrektora przedmiotowej szkoły na podstawie zarządzenia Burmistrza Miasta B. z dnia [...] lipca 2014 r. nr [...], którym powierzono jej na okres do 31 sierpnia 2019 r. stanowisko Dyrektora Gimnazjum nr [...] im. [...] w B. oraz na podstawie przepisu art. 238 ust. 2 ustawy - Przepisy wprowadzające ustawę Prawo oświatowe (Dz.U. z 2017 r., poz. 60 ze zm.). Skarżąca podniosła, że z przepisów art. 64 ust. 1 i 66 ust. 1 ustawy wynika, iż uprawnionym do odwołania nauczyciela z zajmowanego stanowiska kierowniczego w szkole jest organ, który to stanowisko mu powierzył. Zdaniem skarżącej nie powinno być wątpliwości, że organem posiadającym kompetencje do powierzenia stanowiska dyrektora i odwołania z niego posiada organ prowadzący. Z kolei kompetencje powierzenia stanowiska wicedyrektora posiada dyrektor szkoły. Należałoby zatem uznać, że również odwołanie z tego stanowiska leży w jego kompetencjach. Skarżąca podniosła, jednak że nie została powołana na stawisko wicedyrektora szkoły przez dyrektora tej szkoły, lecz stała się nim z dniem 1 września 2017 r. na mocy przepisu art. 238 ust. 2 jako dotychczas pełniąca funkcję Dyrektora Gimnazjum. Sposób objęcia przez skarżącą stanowiska wicedyrektora z mocy prawa, wobec wcześniej zajmowanego stanowiska Dyrektora Gimnazjum, wyklucza, jej zdaniem, możliwość jej odwołania z zajmowanego stanowiska przez dyrektora szkoły. Organem właściwym do odwołania jej z funkcji wicedyrektora powinien być organ prowadzący. Jako, że zarządzenie zostało wydane przez nie właściwy organ to jest ono nie ważne. Nadto skarżąca zarzuciła, że nie zostały spełnione przesłanki z art. 66 ust. 1 pkt 1 i pkt 2 ustawy, a mianowicie nie złożyła ona rezygnacji z zajmowanego stanowiska; nie została ustalona negatywna ocena jej pracy, ani też negatywna ocena wykonywania zadań wymienionych w art. 57 ust. 2 ustawy; organ sprawujący nadzór pedagogiczny nie złożył wniosku, o którym mowa w art. 57 ust. 3 ustawy; nie zaistniał żaden szczególny przypadek, o którym mowa w art. 66 ust. 1 pkt 2 ustawy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00