Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 25 października 2018 r., sygn. II SA/Ol 417/18

Prawo geologiczne i górnicze; Prawo miejscowe

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Ewa Osipuk Sędziowie Sędzia WSA Katarzyna Matczak (spr.) Sędzia WSA Beata Jezielska Protokolant St. sekretarz sądowy Grażyna Wojtyszek po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 25 października 2018 r. sprawy ze skargi Wojewody na uchwałę Rady Miasta z dnia "[...]". nr "[...]" w przedmiocie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenu położonego "[...]" pomiędzy ulicami: "[...]" oddala skargę.

Uzasadnienie

Rada Miasta O, na podstawie art. 20 ust. 1 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (tj. Dz. U. z 2017 r. poz. 1073 z późn.zm) dalej: u.p.z.p. i art. 18 ust. 2 pkt 5 ustawy z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (tj. Dz. U. z 2017 r. poz. 1875 z późn.zm) dalej: u.s.g., po stwierdzeniu, że plan nie narusza ustaleń Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Miasta O, podjęła dnia "[...]" r. Uchwałę Nr "[...]" w sprawie uchwalenia "Miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenu położonego w O pomiędzy ulicami: B, A, D i granicą Miasta, część A".

Na powyższą uchwałę skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie złożył Wojewoda W (dalej: Wojewoda), na podstawie art. 93 ust. 1 i 2 u.s.g., wnosząc o stwierdzenia nieważności uchwały Nr "[...]" Rady Miasta O w całości.

W uzasadnieniu podano, że w trakcie badania legalności przedłożonej wraz z uchwałą dokumentacji planistycznej skarżący stwierdził uchybienia stanowiące istotne naruszenie prawa, co przesądza o konieczności stwierdzenia nieważności uchwały w całości. Gmina realizując przysługujące jej władztwo planistyczne ma prawo uchwalać miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, ale jedynie przy zachowaniu zasad i trybu jego sporządzania, określonych ustawą o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Analiza przedmiotowej uchwały wykazała, że Prezydent O, jako organ właściwy do sporządzania projektu planu miejscowego dokonując szeregu czynności nie wystąpił do ministra do spraw środowiska o opinię.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00