Wyrok WSA w Lublinie z dnia 19 października 2018 r., sygn. I SA/Lu 431/18
Podatek dochodowy od osób fizycznych
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Wiesława Achrymowicz (sprawozdawca) Sędziowie WSA Krystyna Czajecka-Szpringer, WSA Andrzej Niezgoda Protokolant Starszy asystent sędziego Anna Strzelec po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 5 października 2018 r. sprawy ze skargi M. P. i P. P. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej z dnia [...] kwietnia 2018 r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych za 2014 r. oraz odsetek od zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych za 2014 r. I. uchyla zaskarżoną decyzję; II. zasądza od Dyrektora Izby Administracji Skarbowej na rzecz M. P. i P. P. solidarnie kwotę [...]zł (cztery tysiące pięćset trzydzieści pięć złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania.
Uzasadnienie
Zaskarżoną decyzją Dyrektor Izby Administracji Skarbowej (organ) utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Skarbowego w T. L. (organ I instancji) z dnia [...] określającą P. i M. małżonkom P. (podatnicy) zobowiązanie w podatku dochodowym od osób fizycznych za 2014 r. w wysokości [...] zł oraz uchylił decyzję organu I instancji w zakresie określenia podatnikom wysokości odsetek od zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych za 2014 r. w kwocie [...]zł i określił ich wysokość na [...] zł.
W uzasadnieniu powyższego rozstrzygnięcia organ wyjaśnił, że podatnik od [...] lutego 1014 r. pod firmą P. P. E. prowadził pozarolniczą działalność gospodarczą polegającą na świadczeniu usług przewozu osób na trasach Polska - [...], [...], [...]. Początkowo podatnik dysponował dwoma dziewięcioosobowymi busami, a od 16 sierpnia 2014 r. jeszcze jednym. W analizowanym czasie zatrudniał dwóch kierowców - G. Z. i P. T. oraz od listopada 2014 r. przedstawiciela handlowego - M. F.. Analiza zapisów dokonywanych w księdze przychodów i rozchodów, w ewidencji pojazdów oraz treści wydruków z kasy fiskalnej, za pomocą której była rejestrowana sprzedaż pasażerom biletów w zestawieniu z twierdzeniami podatnika, świadków - G. Z. i M. F. - w ocenie organu - pozwoliła ustalić, że podatnik nie ujął w księdze przychodów i rozchodów, a w dalszej kolejności w zeznaniu podatkowym pełnej wysokości przychodów z tytułu faktycznie wykonanych usług przewozu osób w 2014 r. G. Z. zeznał, że na 10 kursów zasadniczo podróżował komplet pasażerów, a w przypadku tylko jednego 3-4 pasażerów. Organ nie dał wiary późniejszym, zasadniczo innym zeznaniom G. Z., w których opisał istotnie niższe liczby przewożonych pasażerów (twierdził nawet, że grudzień był "martwym miesiącem"). Według zeznań M. F., na 10 kursów zasadniczo podróżował komplet pasażerów, a jedynie w przypadku dwóch 6-7 osób. Podatnik wyjaśnił, że w skali roku średnio jednym busem podróżowało 6 pasażerów. Jednocześnie podatnik zaznaczył, że wiosną, latem i w okresach świątecznych podróżowało więcej osób niż w pozostałej części roku.