Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 22 października 2018 r., sygn. II SA/Gl 765/18

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Elżbieta Kaznowska (spr.), po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 22 października 2018 r. sprawy ze sprzeciwu T. C. od decyzji Śląskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Katowicach z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie pozwolenia na użytkowanie obiektu oddala sprzeciw.

Uzasadnienie

Pismem z dnia [...] r. przekazanym Powiatowemu Inspektorowi Nadzoru Budowlanego w K., G.C. wystąpiła o zbadanie legalności budowy przez A.C. w latach 80-tych ubiegłego wieku budynku garażowego oraz wyjaśnienia okoliczności dotyczących zmiany jego sposobu użytkowania na warsztat samochodowy na działce nr [...] k.m. [...] przy ulicy [...] w K.

A.C. złożył do akt oświadczenie z dnia [...] r., iż sporny obiekt był pierwotnie budynkiem gospodarczym wybudowanym w oparciu o decyzję o pozwoleniu na budowę z dnia [...] r., a następnie od [...] r. zaczął być użytkowany jako warsztat samochodowy.

Zawiadomieniem z dnia [...] r. Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w K. poinformował o wszczęciu postępowania w sprawie samowolnej budowy budynku garażowo- warsztatowego na wskazanej działce, w dniu [...] r. przeprowadził oględziny terenu, dołączył do akt niezbędne dokumenty, a następnie na podstawie art. 56 ust. 1 ustawy Prawo budowlane z 1974r. nakazał przedłożenie inwentaryzacji obiektu, ekspertyzy stwierdzającej, że obiekt wykonany został zgodnie z przepisami, sztuką budowlaną oraz warunkami technicznymi i nadaje się do użytkowania.

Po przedłożeniu wymaganej ekspertyzy decyzją nr [...] z dnia [...] r., wydaną na podstawie art. 40 ustawy z dnia 24 października 1974 r. - Prawo budowlane nakazał G.C., T.C. A.G, K.G., T.G. wykonanie w terminie do [...] r. wymienionych robót budowlanych w celu uzyskania pozwolenia na użytkowanie wymienionego budynku garażowo - warsztatowego (m.in. wykonanie w pomieszczeniu higieniczno - sanitarnym wentylacji i otworów nawiewnych w drzwiach wejściowych oraz wentylacji w pomieszczeniu kotłowni i w pomieszczeniu warsztatu). Decyzja ta została uchylona do ponownego rozpoznania przez organ pierwszej instancji decyzją Śląskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...] r. Skargę T.C. na powyższe rozstrzygnięcie Wojewódzki Sąd Administracyjny oddalił wyrokiem z dnia 9 czerwca 2017 r. sygn. akt II SA/Gl 188/17. W uzasadnieniu wyroku Sąd podkreślił, iż sformułowanie nałożonego zaskarżoną decyzją obowiązku może sugerować, że samo wykonanie wskazanych robót budowlanych doprowadzi do uzyskania pozwolenia na użytkowanie. Choć kwestia legalizowania samowoli budowlanej w oparciu o przepisy dawnego prawa budowlanego bez posiadania prawa dysponowania nieruchomością na cele budowlane pozostaje sporna, Sąd uznał, że wykazanie prawa dysponowania nieruchomością na cele budowalne jest w sprawie istotne. Nie można bowiem dopuścić do lepszego traktowania osoby, która dopuściła się samowoli budowlanej od osoby, która działała legalnie. Przepisy bowiem powinny być wykładane systemowo, a nie w oderwaniu od ogólnych zasad i innych regulacji.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00