Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 16 października 2018 r., sygn. III SA/Gl 548/18
Podatek od towarów i usług
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Małgorzata Jużków (spr.), Sędzia WSA Krzysztof Kandut, Sędzia WSA Iwona Wiesner, Protokolant Specjalista Beata Mahlhofer, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 16 października 2018 r. sprawy ze skargi "A" S.A. w C. na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług 1. uchyla zaskarżoną interpretację indywidualną; 2. zasądza od Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej na rzecz strony skarżącej kwotę 457 zł (słownie: czterysta pięćdziesiąt siedem złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
Zaskarżoną interpretacją indywidualną z [...] r. nr [...] Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, działając na podstawie art.13 § 2 a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tj. Dz. U. z 2017 r., poz. 201, ze zm., w skrócie op) uznał stanowisko "A" przedstawione we wniosku z [...] r. (uzupełnionym [...] r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do pełnego odliczenia podatku naliczonego w związku z wydatkami poniesionymi na działalność I drużyny seniorskiej (zawodowej) oraz drużyn juniorskich - za nieprawidłowe;
Rozstrzygniecie zapadło w poniższy stanie faktycznym i prawnym.
We wniosku z [...] r. "A" SA (dalej wnioskodawca, "A") zwrócił się o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług, w szczególności art. 86 ust. 1 i art. 90 ust. 1-3 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tj. Dz. U. z 2011 r. nr 177, poz. 1054, ze zm., dalej ustawa VAT) obowiązującego w okresie od czerwca 2014 do końca 2015 r. i sposobu rozliczenia z ich wykorzystaniem poniesionych w tym czasie wydatków na działalność prowadzoną przez "A". Wnioskodawca jest czynnym podatnikiem podatku VAT i w ramach prowadzonej działalności bierze udział w rozgrywkach zawodowych piłki nożnej oraz prowadzi szkolenie dzieci i młodzieży w ramach drużyn juniorskich łącznie z udziałem w rozgrywkach i obozach sportowych. "A" prowadzi również sprzedaż biletów na mecze, usługi reklamowe i marketingowe, sprzedaż pamiątek kluowych i artykułów spożywczych w czasie spotkań sportowych. Prócz przychodów z działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem VAT (str. 2 interpretacji) pozyskuje również środki w formie dotacji kosztowych od gminy (jednostek samorządowych) i składki członkowskie wpłacane przez dzieci i młodzież z drużyn juniorskich. Te ostatnie pozostają poza zakresem VAT, nie wchodzą do podstawy opodatkowania w rozumieniu art. 29a ust. 1 tej ustawy. ponosi wydatki związane z działalnością drużyny zawodowej (usługi trenerskie, zakup obuwia, usługi transportowe, transfery definitywne i czasowe), drużyny juniorskiej (np. zakup wody mineralnej, zakup sprzętu sportowego), wydatki na działalność pozostałą (wydruk plakatów informacyjnych, zakup artykułów spożywczych do odprzedaży na meczach, nadruk reklam na strojach) i wydatki, które nie można powiązać z konkretną działalnością (zakup materiałów biurowych, usługi administracyjne i księgowe, najem kserokopiarki). "A" w jego ocenie prowadził działalność podlegająca ustawie VAT i nie czynił tego nieodpłatnie.