Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 18 września 2018 r., sygn. II SA/Ol 588/18

Policja

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Tadeusz Lipiński Sędziowie sędzia WSA Beata Jezielska (spr.) sędzia WSA Adam Matuszak Protokolant sekretarz sądowy Marta Kudła po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 18 września 2018 r. sprawy ze skargi K. N. na decyzję Komendanta Wojewódzkiego Policji z dnia "[...]", nr "[...]" w przedmiocie uznania prawa do ekwiwalentu pieniężnego w zamian za niewykorzystany czas wolny od służby I. uchyla zaskarżoną decyzję oraz utrzymaną nią w mocy decyzję organu I instancji; II. zasądza od Komendanta Wojewódzkiego Policji na rzecz skarżącego kwotę 60 zł (słownie: sześćdziesiąt złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Pismem z dnia "[...]" K. N., w związku z przejściem na świadczenie przedemerytalne, zwrócił się do Komendanta Powiatowego Policji w P. o zapłatę za nadgodziny wynikające z ewidencji czasu służby w ilości 583 godziny.

Pismem z dnia "[...]" Komendant Powiatowy Policji w P. poinformował wnioskodawcę, iż po szczegółowej analizie dokumentacji służbowej uznano, iż należy mu wypłacić ekwiwalent za przepracowane nadgodziny w ilości 411 godzin, zgodnie z ewidencją czasu służby oraz dodatkowe 74 nadgodziny nadpracowane w okresie od 2012 roku do 2015 roku, co daje łącznie 485 godzin. Podano, iż w dniach wolnych od służby, w których na polecenie przełożonych wnioskodawca był wzywany do pracy i podejmował czynności służbowe należy uznać jako 8-godzinny dzień pracy. Ponadto do rozliczenia czasu służby we wrześniu 2015r. dodano 8 godzin czasu pracy, bowiem w dniu wolnym, tj. 22 września 2015r., w czasie obsługi psa służbowego wnioskodawca uległ wypadkowi i od tego dnia przebywał na zwolnieniu lekarskim, natomiast w ewidencji czasu służby wykazany był dzień wolny. Odnosząc się do pozostałych zakwestionowanych godzin służby, stwierdzono, iż w tych dniach należy zaliczyć wnioskodawcy 6-godzinny czas służby, zgodnie z ewidencją czasu służby, co wynika z faktu, że z uwagi na dużą ilość wypracowanych nadgodzin, po uzgodnieniu z policjantem, skracano jego czas służby z 8 do 6 godzin w każdym możliwym do tego dniu służby. Wyjaśniono przy tym, że służba zawsze była planowana w systemie 8-godzinnym i w znacznej większości tyle trwała.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00