Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 28 września 2018 r., sygn. II SA/Ol 496/18

Zabytki

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Bogusław Jażdżyk (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Beata Jezielska Sędzia WSA Tadeusz Lipiński Protokolant specjalista Anna Piontczak po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 28 września 2018 r. sprawy ze skargi J.K. na czynność Konserwatora Zabytków w przedmiocie wpisania budynku do wojewódzkiej ewidencji zabytków 1) stwierdza bezskuteczność zaskarżonej czynności; 2) zasądza od Konserwatora Zabytków na rzecz skarżącej J. K. kwotę 697 zł (sześćset dziewięćdziesiąt siedem złotych), tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Zarządzeniem Wójta Gminy G. nr "[...]" z dnia "[...]", na podstawie art. 7 ust. 1 pkt 9 i art. 30 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990r. o samorządzie gminnym (t.j. Dz.U. z 2016r. poz. 446 ze zm.,) oraz art. 22 ust. 4 i 5 ustawy z dnia 23 lipca 2003r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami, założono Gminną Ewidencję Zabytków Gminy G. w formie zbioru kart adresowych zabytków nieruchomych z terenu gminy G., a wykaz zabytków nieruchomych ujęto w załączniku do tego zarządzenia.

Na powyższe zarządzenie skargę do tut. Sądu wniosła J. K., po uprzednim wezwaniu organu do usunięcia naruszenia prawa, wnosząc o stwierdzenie jego nieważności w części dotyczącej wpisu do gminnej ewidencji zabytków nieruchomości położonej w miejscowości B., gmina G., nr budynku "[...]".

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie wyrokiem z dnia 19 września 2017 r., sygn. II SA/Ol 516/17 stwierdził nieważność ww. zarządzenia. W uzasadnieniu wyroku Sąd stwierdził m.in., że wpis przedmiotowego obiektu do gminnej ewidencji zabytków nastąpił wyłącznie na podstawie zarządzenia wójta. Brak jest jednak w aktach jakichkolwiek dokumentów wskazujących na przesłanki, którymi kierował się organ ujmując przedmiotowy obiekt w ewidencji zabytków.

Po uprawomocnieniu przedmiotowego wyroku, pismem z dnia 11 grudnia 2017 r. Wójt Gminy G. wystąpił do Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków z prośbą o wydanie opinii w przedmiocie wyłączenia karty adresowej spornej nieruchomości z Gminnej Ewidencji Zabytków Gminy. W odpowiedzi na ww. pismo Wojewódzki Konserwator Zabytków nie zgodził się na wyłączenie ww. nieruchomości z GEZ.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00