Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Lublinie z dnia 20 września 2018 r., sygn. III SA/Lu 266/18

Przeciwdziałanie alkoholizmowi; Inne

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Jadwiga Pastusiak (sprawozdawca), Sędziowie Sędzia WSA Robert Hałabis, Sędzia NSA Jerzy Marcinowski, Protokolant Sekretarz sądowy Beata Skubis-Kawczyńska, po rozpoznaniu w Wydziale III na rozprawie w dniu 20 września 2018 r. sprawy ze skargi D. Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w L. na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] marca 2018 r. nr [...] w przedmiocie zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych oddala skargę.

Uzasadnienie

Zaskarżonym postanowieniem z dnia [...] marca 2018 r., nr [...], Samorządowe Kolegium Odwoławcze (dalej jako: "organ odwoławczy") utrzymało w mocy postanowienie nr [...] z dnia [...] lutego 2018 r., Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w [...] (dalej jako: "komisja") w przedmiocie negatywnej oceny wniosku firma A (dalej jako: "skarżąca") o wydanie zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych o zawartości alkoholu od 4,5% do 18 % w sklepie ogólnospożywczym.

Postanowienie zostało wydane w następującym stanie faktycznym:

Pismem z dnia [...] grudnia 2017 r. skarżąca zwróciła się do Prezydenta Miasta [...] o wydanie zezwolenia na detaliczną sprzedaż napojów alkoholowych o zwartości od 4,5 % do 18 % alkoholu z wyjątkiem piwa. Złożony wniosek dotyczył nowego punktu sprzedaży prowadzonego przez skarżącą przy ul. [...] w [...].

W dniu [...] stycznia 2018 r. komisja przeprowadziła wizję lokalną usytuowania sklepu skarżącej. W protokole sporządzonym z przeprowadzonych oględzin stwierdzono, że działka na której położony jest lokal graniczy z działką, na której usytuowany jest kościół.

Postanowieniem z dnia [...] lutego 2018 r., nr [...], komisja negatywnie zaopiniowała wniosek skarżącej w zakresie lokalizacji punktu sprzedaży z uwagi na sprzeczność położenia tego punktu sprzedaży z postanowieniami uchwały nr [...] Rady Miejskiej w [...] z dnia [...] lipca 1993 r. w sprawie zasad usytuowania na terenie miasta [...] miejsc sprzedaży, podawania i spożywania napojów alkoholowych, ustalenia liczby punktów sprzedaży zawierających powyżej 4,5% alkoholu przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży oraz w sprawie ustalenia czasu pracy placówek handlowych prowadzących sprzedaż napojów alkoholowych, w brzmieniu zmienionym uchwałami nr [...] z dnia [...] kwietnia 1995 r., nr [...] z dnia [...] marca 1996 r. oraz nr [...] z dnia [...] czerwca 2002 r. oraz uchwałą nr [...] Rady Miasta [...] z dnia [...] października 2014 r. dalej jako: "uchwała nr [...] Rady Miejskiej w [...]". W uzasadnieniu postanowienia podkreślono, że lokal skarżącej bezpośrednio graniczy z tzw. obiektem chronionym tj. kościołem, co wynika z map geodezyjnych i przeprowadzonej wizji lokalnej, wobec czego wydanie pozytywnej opinii nie było możliwe.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00