Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 23 listopada 2010 r., sygn. II SA/Ol 876/10
Dnia 23 listopada 2010 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Hanna Raszkowska Sędziowie Sędzia WSA Adam Matuszak (spr.) Sędzia WSA Beata Jezielska Protokolant Wojciech Grabowski po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 23 listopada 2010 roku sprawy ze skargi A. M. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia "[...]" nr "[...]" w przedmiocie cofnięcia zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych - oddala skargę
Uzasadnienie
Decyzją z dnia "[...]", Nr "[...]", działający z upoważnienia Burmistrza - Zastępca Burmistrza "[...]" orzekł o cofnięciu zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych zawierających:
- do 4,5% zawartości alkoholu oraz na piwo (Nr "[...]" z dnia "[...]")
- powyżej 4,5% do 18% zawartości alkoholu z wyjątkiem piwa (Nr "[...]" z dnia
"[...]")
- powyżej 18% zawartości alkoholu przeznaczonych do spożycia poza miejscem
sprzedaży (Nr "[...]" z dnia "[...]")
w sklepie spożywczym w "[...]", przy ul. "[...]", prowadzonym przez A. M. Jako podstawę prawną rozstrzygnięcia wskazał art. 18 ust. 10 pkt 1 lit. "a" ustawy z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (Dz. U. z 2007 r. Nr 70, poz. 473) oraz art. 104 i art. 107 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2000 r. Nr 98, poz. 1071 ze zm., dalej jako: k.p.a.). W uzasadnieniu wskazał, że wnioskiem z dnia "[...]" Prokurator Rejonowy zwrócił się do Burmistrza "[...]" o wszczęcie postępowania administracyjnego w przedmiocie cofnięcia zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych w sklepie spożywczym w "[...]", przy ul. "[...]", wydanych w dniu "[...]". Wnioskodawca w uzasadnieniu podania o cofnięciu zezwoleń wskazał, że J. O. w dniu "[...]" wykonując obowiązki sprzedawcy - kasjera w w/w sklepie wbrew przepisom ustawy sprzedała nieletniemu P. S. cztery piwa alkoholowe marki "Specjal" oraz jedno wino marki "Marconi", za co została w dniu "[...]" skazana prawomocnym wyrokiem Sądu Rejonowego. Z otrzymanej przez Prokuratora kopii wyroku wynika, że sprzedawczyni naruszyła ewidentnie jedną z podstawowych ustawowych zasad sprzedaży napojów alkoholowych i sprzedała osobie niepełnoletniej alkohol. Organ wskazał, że strona, przeciwko której toczy się postępowanie, złożyła na piśmie z dnia "[...]" wyjaśnienia, że żadna z pozostałych stron postępowania nie posiada dowodu paragonu fiskalnego potwierdzającego sprzedaż nieletniemu P. S. napojów alkoholowych, oraz że głównym motywem przyznania się sprzedawczyni do popełnienia ewentualnego czynu był lęk przed możliwością otrzymania wyższej kary grzywny i utraty pracy. Ponadto A. M. na piśmie z dnia "[...]" oświadczył, że w okresie od "[...]" do dnia "[...]" nie miał jakichkolwiek sytuacji, które wskazywałyby na sprzedaż alkoholu osobom nieletnim, a w momencie wydania decyzji o cofnięciu zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych będzie zmuszony zakończyć prowadzoną działalność handlową. Ponadto organ wskazał, że w toku prowadzonego postępowania Komendy Powiatowej Policji w "[...]", oraz w świetle zgromadzonego w sprawie materiału dowodowego zostało dowiedzione, że w sklepie spożywczym przy ul. "[...]" w "[...]" nie były przestrzegane zasady i warunki określone w zezwoleniu oraz w ustawie o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Podniósł, że ze zgodnie z utrwalonym orzecznictwem sądów administracyjnych nawet jednorazowe naruszenie sprzedaży alkoholu nieletnim daje podstawę do wydania decyzji o cofnięciu zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych. Na podmiocie prowadzącym działalność gospodarczą w zakresie sprzedaży napojów alkoholowych spoczywa bowiem obowiązek i odpowiedzialność w przestrzeganiu określonych w ustawie zasad sprzedaży i zorganizowania jej w taki sposób, aby nie zaistniał jakikolwiek przypadek złamania zasady sprzedaży napojów alkoholowych określonych w ustawie.