Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 3 lipca 2018 r., sygn. II SAB/Wr 27/18
Administracyjne postępowanie; Przewlekłość postępowania
Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia NSA Zygmunt Wiśniewski Sędziowie: Sędzia NSA Halina Filipowicz - Kremis Sędzia WSA Władysław Kulon (spr.) po rozpoznaniu w Wydziale II w trybie uproszczonym na posiedzeniu niejawnym w dniu 3 lipca 2018r. sprawy ze skargi J. W. na przewlekłość Wojewody D. w przedmiocie postępowania administracyjnego w sprawie wywłaszczenia i ustalenia odszkodowania za nieruchomość oddala skargę w całości.
Uzasadnienie
J. W. pismem z dnia 26 lutego 2018 r. wniósł do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu skargę na przewlekłe prowadzenie postępowania administracyjnego przez Wojewodę D. w sprawie wywłaszczenia i ustalenia odszkodowania za nieruchomość nr 15/9, położoną w C. na terenie gminy N..
Skarżący wniósł o: 1) stwierdzenie przewlekłości postępowania Wojewody D. od dnia 8 listopada 2005r. do dnia 26 lutego 2018 r.; 2) stwierdzenie, że przewlekłe prowadzenie postępowania przez Wojewodę D. miało miejsce z rażącym naruszeniem prawa; 3) przyznanie na rzecz skarżącego od Wojewody D. kwoty 20.000 złotych za przewlekłe prowadzenie postępowania w sprawie wywłaszczenia i ustalenia odszkodowania za nieruchomość; 4) zasądzenie od Wojewody D. na rzecz skarżącego kosztów postępowania sądowego według norm przepisanych.
Uzasadniając skargę podano, że w dniu 8 listopada 2005 r. Wojewoda D. wszczął postępowanie w sprawie wywłaszczenia i ustalenia odszkodowania za ww. nieruchomość, która od 9 października 2006 r. jest w posiadaniu Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad, który zlecił budowę odcinka autostrady [...], użytkowanej od dnia 12 sierpnia 2009 r. Postępowanie wywłaszczeniowe w tej sprawie toczy się dłużej niż jest to niezbędne, ponieważ od dnia jego wszczęcia upłynęło już 12 lat i 3 miesiące. Wojewoda D. miał ustawowy obowiązek załatwienia sprawy w terminie nie dłuższym niż 2 miesiące licząc od momentu wszczęcia postępowania wywłaszczeniowego (art. 35 § 3 k.p.a.). W niniejszej sprawie Wojewoda D. ewidentnie przekroczył ustawowy termin załatwienia sprawy, ponieważ od dnia 8 listopada 2005 r. do dnia 26 lutego 2018r. upłynęło już 12 lat i 3 miesiące, czyli 147 miesięcy. Termin do załatwienia sprawy został przekroczony ponad 73 razy, przyjmując że postępowanie było szczególnie skomplikowane i Wojewodzie przysługiwał dwumiesięczny termin na jej załatwienie, w myśl art. 35 § 3 k.p.a. Zachowanie organu ma zatem charakter rażącego naruszenia prawa w zakresie przewlekłości prowadzonego postępowania, zważywszy na fakt, że nieruchomość została odebrana skarżącemu w dniu 9 października 2006 r. i od ponad 12 lat nie uzyskał za nią jakiegokolwiek odszkodowania. Przesłanką do uznania przez Sąd przewlekłości postępowania jest sposób zachowania się organu w trakcie toczącego się postępowania, prowadzące do niezałatwienia sprawy w wymaganym terminie, nie zaś fakt, że postępowanie to zostało wreszcie zakończone. Biorąc pod uwagę fakt, że przewlekłość postępowania była długotrwała oraz dotyczyła odszkodowania za wywłaszczoną nieruchomość o znacznej wartości, zasadnym jest wniosek o przyznanie od Wojewody D. sumy pieniężnej.