Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 5 lipca 2018 r., sygn. I SA/Wr 311/18

Podatek dochodowy od osób prawnych

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA - Kamila Paszowska - Wojnar Sędziowie: Sędzia WSA - Katarzyna Radom Sędzia WSA - Jadwiga Danuta Mróz (sprawozdawca) Protokolant: Starszy sekretarz sądowy - Aleksandra Połaczewska po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 5 lipca 2018 r. sprawy ze skargi: A z siedzibą w S. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej we W. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie: odmowy oprocentowania nadpłat w zryczałtowanym podatku dochodowym od osób prawnych za lata 2005 - 2008 I. uchyla zaskarżoną decyzję w całości; II. zasądza od Dyrektora Izby Administracji Skarbowej we W. na rzecz A z siedzibą w S. kwotę 14.971,00 (słownie: czternaście tysięcy dziewięćset siedemdziesiąt jeden 00/100) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Przedmiotem skargi A z siedzibą w S. (dalej jako: Strona, Skarżący, Podatnik) jest decyzja Dyrektora Izby Administracji Skarbowej we W. (dalej: DIAS, organ odwoławczy) z dnia [...] nr [...] utrzymująca w mocy decyzję Naczelnika D. Urzędu Skarbowego we W. (dalej: Organ I instancji) z dnia [...] (nr [...]) przedmiocie: odmowy oprocentowania nadpłat w zryczałtowanym podatku dochodowym od osób prawnych za lata 2005 - 2008 stwierdzonych decyzją z dnia [...] w łącznej kwocie 3.508.201,00 zł za okres od dnia poboru podatku.

Z akt sprawy wynika, że wnioskiem z dnia 3 sierpnia 2017 r. Skarżący zwrócił się do Organu pierwszej instancji o zwrot oprocentowania nadpłaty stwierdzonej decyzją z dnia [...]. We wniosku podniesiono, że nadpłata powstała w wyniku wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (dalej jako: TSUE) z dnia 10 kwietnia 2014 r. w sprawie o sygn. C-190/12 (Emerging Markets Series of DFA Investment Trust Company, przeciwko Dyrektorowi Izby Skarbowej w Bydgoszczy ECLI:EU:C:2014:249, dalej: wyrok TSUE C-190/12 Emerging Markets), w którym stwierdzono, że w odniesieniu do dochodów uzyskiwanych z dywidend wypłacanych przez polskie spółki funduszom z siedzibą poza terytorium Unii Europejskiej (UE) przysługuje prawo do zwolnienia z podatku dochodowego od osób prawnych na analogicznych zasadach jakie znajdują zastosowanie do funduszy krajowych i funduszy z siedzibą na terytorium UE w zakresie, w jakim istnieje podstawa do wymiany informacji między organami tych państw. Stąd też Skarżący domagał się wypłaty oprocentowania od powyższej nadpłaty, na podstawie art. 78 § 5 pkt 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2015 r., poz. 613 ze zm.) - dalej: OP, tj. od dnia jej powstania (pobrania przez płatnika podatku) do dnia jej faktycznego zwrotu w pełnej wysokości.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00