Postanowienie WSA w Warszawie z dnia 25 lipca 2018 r., sygn. III SA/Wa 1217/18
Prawo pomocy
Dnia 25 lipca 2018 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Elżbieta Olechniewicz po rozpoznaniu w dniu 25 lipca 2018 roku na posiedzeniu niejawnym sprzeciwu V. sp. z o.o. sp.k. od zarządzenia starszego referendarza sądowego z dnia 28 czerwca 2018 r. w przedmiocie pozostawienia bez rozpoznania wniosku o przyznanie prawa pomocy w zakresie zwolnienia od kosztów sądowych w sprawie ze skargi V. sp. z o.o. sp.k. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w W. z dnia [...] lutego 2018 r. znak: [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za październik, listopad i grudzień 2015 r. postanawia: I. zmienić zaskarżone zarządzenie, II. zwolnić skarżącą od wpisu od skargi ponad kwotę 10.000 zł (dziesięć tysięcy złotych), III. odmówić przyznania prawa pomocy w pozostałym zakresie
Uzasadnienie
Skarżąca V. sp. z o.o. sp.k. wniosła skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego za pośrednictwem organu na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w W. z dnia [...] lutego 2018 r. znak: [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za październik, listopad i grudzień 2015 r.
W odpowiedzi na zarządzenie Przewodniczącej Wydziału z dnia 22 maja 2018 r. o wezwaniu do uiszczenia wpisu sądowego od skargi pełnomocnik skarżącej złożył na urzędowym formularzu PPPr wniosek o przyznanie skarżącej prawa pomocy. Wniosek ten został podpisany przez pełnomocnika skarżącej dor. pod. B.H.
W związku ze złożonym wnioskiem starszy referendarz sądowy w dniu 11 czerwca 2018 r. wezwał skarżącą w terminie 7 dni pod rygorem oddalania wniosku o przyznanie prawa pomocy - o nadesłanie zestawienia faktur VAT; odpisów wyciągów z rachunków bankowych skarżącej za ostatnie 6 miesięcy prowadzenia działalności; sprawozdania finansowego za ostatni rok; wskazanie wysokości i źródeł finansowania prowadzonej działalności przez skarżącą; wysokości środków przeznaczonych w ciągu ostatniego roku na wynagrodzenia pracowników i członków zarządu; wysokości środków finansowania uzyskanych przez skarżącą ze źródeł zewnętrznych w ciągu ostatniego roku; wysokości, w której skarżącą będzie uczestniczyła w kosztach postępowania; wysokości wynagrodzenia pełnomocnika; rezerw poczynionych przez skarżącą po wszczęciu postępowania w sprawie. Ponadto wezwano do wskazania osoby, która podpisała formularz PPPr, względnie o odręczne podpisanie formularza przez osoby uprawnione do reprezentacji skarżącej na mocy KRS - w terminie 7 dni pod rygorem pozostawienia wniosku o przyznanie prawa pomocy bez rozpoznania.