Wyrok WSA w Opolu z dnia 31 lipca 2018 r., sygn. II SA/Op 215/18
Lasy
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Elżbieta Kmiecik Sędziowie Sędzia NSA Jerzy Krupiński (spr.) Sędzia WSA Daria Sachanbińska Protokolant Referent stażysta Katarzyna Działek po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 31 lipca 2018 r. sprawy ze skargi M. G. i P. G. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Opolu z dnia 12 lutego 2018 r., nr [...] w przedmiocie odmowy zmiany decyzji w sprawie odmowy wydania zgody na zmianę lasu na użytek rolny oddala skargę.
Uzasadnienie
Przedmiotem skargi wniesionej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu przez M. G. i P. G. (zwanych dalej "skarżącymi"), jest decyzja Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Opolu (dalej: "organ", "SKO", "Kolegium") z dnia 12 lutego 2018 r., nr [...], wydana w przedmiocie odmowy zmiany decyzji SKO z dnia 25 stycznia 2017 r., nr [...], utrzymującej w mocy decyzję Starosty Opolskiego z dnia 26 września 2016 r., nr [...], wydaną w sprawie odmowy wydania zgody na zmianę lasu na użytek rolny.
Skarga została wniesiona w następującym stanie faktycznym i prawnym:
Pismem z 17 listopada 2015 r. skarżący wystąpili o wydanie zgody na zmianę lasu na użytek rolny, tj. wydzieleń leśnych usytuowanych na działkach nr a i b a.m. 1 obręb [...], uzasadniając swój wniosek zamiarem dalszego rolnego ich użytkowania. W trakcie przeprowadzonych w dniu 10 grudnia 2015 r. oględzin, organ stwierdził, że przedmiotowe wydzielenia są użytkowane rolniczo, oraz stwierdzono niewystępowanie na tych powierzchniach roślinności leśnej. W toku postępowania skarżący wywodzili, że niekorzystne okoliczności losowe, na które nie mieli wpływu, zmusiły ich do wprowadzenia zasiewów również na powierzchni przeznaczonej pod zalesienie. Wyjaśnili, iż w latach ubiegłych inne ich tereny upraw były kilkakrotnie niszczone przez okresowe podtopienia, co skutkowało problemami gospodarczymi i finansowymi. Zmusiło to ich do zmiany sposobu zagospodarowania części gruntów ornych na użytki zielone łąkowe, co doprowadziło do zmniejszenia upraw, a w konsekwencji do zaburzenia równowagi prowadzonego gospodarstwa rolnego i prowadzonej hodowli zwierząt, a to w związku z brakiem zaopatrzenia w wymagane ilości poszczególnych pasz. Wyjaśniali, że gospodarstwo prowadzone jest gospodarstwem rodzinnym i stanowi podstawę ich codziennego bytu. Większość spożywanych przez nich artykułów pochodzi właśnie z zasobów tego gospodarstwa, prowadzonego pokoleniowo. Płody rolne sprzedawane są także okolicznym mieszkańcom, a w okolicy nie ma możliwości uzyskania nowych terenów, które mogłyby zostać pozyskane przez wnioskodawców do rolniczego wykorzystania. Umożliwienie prowadzenia upraw rolnych na wnioskowanej do zmiany użytku powierzchni 0,48 ha pozwoli w części zrównoważyć poniesione straty losowe, a nadto stworzy możliwość wystąpienia o dofinansowanie unijne do gruntów rolnych. Wydzielenia leśne objęte wnioskiem zlokalizowane są z dala od innych kompleksów leśnych, wewnątrz terenów użytkowanych rolniczo, a wtórne ich zalesienie będzie negatywnie oddziaływać na uprawy rolne prowadzone na działkach sąsiednich.