Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Lublinie z dnia 3 lipca 2018 r., sygn. III SA/Lu 252/18

Policja

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Jadwiga Pastusiak, Sędziowie Sędzia WSA Jerzy Drwal, Sędzia WSA Iwona Tchórzewska (sprawozdawca), Protokolant Sekretarz sądowy Beata Skubis-Kawczyńska, po rozpoznaniu w Wydziale III na rozprawie w dniu 3 lipca 2018 r. sprawy ze skargi M. M. na orzeczenie Komendanta Wojewódzkiego Policji z dnia [...] marca 2018 r., nr [...] w przedmiocie wymierzenia kary dyscyplinarnej nagany I. uchyla zaskarżone orzeczenie; II. zasądza od Komendanta Wojewódzkiego Policji na rzecz skarżącego M. M. kwotę [...] złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Komendant Powiatowy Policji w P. orzeczeniem z dnia [...] stycznia 2018 r., nr [...], wydanym w postępowaniu dyscyplinarnym prowadzonym przeciwko sierżantowi sztabowemu M. M., obwinionemu o to, że w okresie od dnia 1 listopada 2017 r. do dnia 17 listopada 2017 r. na terenie swojej posesji oznaczonej nr [...] w miejscowości P., gmina S. posiadał sześć sztuk drzewa gatunku sosna porąbanych w kawałki, o których na podstawie towarzyszących okoliczności mógł lub powinien przypuszczać, że pochodzą z kradzieży, tj. o popełnienie przewinienia dyscyplinarnego z art. 132 ust. 1 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji (Dz. U. z 2017 r., poz. 2067 z późn. zm.), polegającego na nieprzestrzeganiu zasad etyki zawodowej określonej w § 2 i § 23 załącznika do Zarządzenia nr 805 Komendanta Głównego Policji z dnia 31 grudnia 2003 r. w sprawie "Zasad etyki zawodowej policjanta" (Dz. Urz. KGP z 2004 r. nr 7, poz. 3), na podstawie art. 134 pkt 1 ustawy o Policji stwierdził winę M. M. i wymierzył mu karę dyscyplinarną nagany.

Po rozpatrzeniu odwołania M. M. Inne [...] z dnia [...] marca 2018 r., na podstawie art. 135n ust. 4 pkt 1 ustawy o Policji, utrzymał w mocy orzeczenie Komendanta Powiatowego Policji w P. z dnia 28 stycznia 2018 r.

W uzasadnieniu swojego orzeczenia Inne wskazał, że w dniu 17 listopada 2017 roku funkcjonariusze Straży Leśnej Nadleśnictwa P. wykonywali czynności służbowe w sprawie ujawnionej przez leśniczego Nadleśnictwa P. kradzieży sześciu sztuk drzewa sosny. W trakcie czynności uzyskali telefoniczną informację od anonimowego rozmówcy, że skradzione drzewo znajduje się na prywatnej posesji należącej do funkcjonariusza Policji sierżanta sztabowego M. M. w miejscowości P.. Funkcjonariusze Straży Leśnej udali się do miejsca zamieszkania policjanta, gdzie w stosie drewna ujawnili kawałki części odziomkowych drewna sosnowego. Funkcjonariusze Straży Leśnej ujawnione części odziomkowe drzewa dopasowali do pni po wyciętych drzewach sosnowych w lesie państwowym. Jak się okazało, drzewo pochodziło z kradzieży dokonanej na szkodę Nadleśnictwa P.. W związku z tym, że drzewo ujawnione zostało na posesji należącej do policjanta, funkcjonariusz Straży Leśnej o zdarzeniu powiadomił telefonicznie Naczelnika Wydziału Kryminalnego Komendy Powiatowej Policji w P.. Skierowani na miejsce funkcjonariusze Policji dokonali oględzin ujawnionego drzewa i przesłuchali w charakterze świadka M. M.. Ponadto funkcjonariusze dokonali oględzin miejsca kradzieży drzewa i przyjęli zawiadomienie o wykroczeniu kradzieży drzewa z lasu na szkodę Nadleśnictwa P..

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00