Orzeczenie
Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 9 lipca 2018 r., sygn. III SA/Gl 605/18
Interpretacje podatkowe
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Barbara Orzepowska-Kyć, Sędziowie Sędzia WSA Krzysztof Kandut, Sędzia WSA Adam Nita (spr.), Protokolant Agnieszka Jurczak, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 9 lipca 2018 r. sprawy ze skargi "A" Sp. z o.o. w B. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie podatku akcyzowego 1. uchyla zaskarżoną interpretację indywidualną, 2. zasądza od Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej na rzecz strony skarżącej kwotę 680 (słownie: sześćset osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
Naczelny Sąd Administracyjny wyrokiem z dnia 14 marca 2018 r. sygn. akt I GSK 220/16 uchylił wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 3 listopada 2015 r. sygn. akt III SA/Gl 1436/15, którym oddalona została skarga "A" Sp. z o. o. w B. (zwana dalej spółką lub skarżącą) na interpretację indywidualną Ministra Finansów z [...] r. nr [...] w przedmiocie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego.
W interpretacji tej organ stwierdził, że stanowisko spółki przedstawione we wniosku o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej prawa akcyzowego, w przedmiocie zwolnienia od akcyzy wyrobów gazowych przeznaczonych do celów opalowych w procesach metalurgicznych jest nieprawidłowe w części dotyczącej zwolnienia z akcyzy wyrobów gazowych zużywanych do celów opałowych podczas produkcji rdzeni piaskowych i prawidłowe w pozostałej części.
Wyrok Sądu I instancji zapadł w następującym stanie faktycznym i prawnym sprawy:
Spółka zwróciła się do organu o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej przepisu art. 31b ust. 1 pkt 4 ustawy z 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (Dz.U. 2014 poz. 752 ze zm., dalej: u.p.a.).
Przedstawiając stan faktyczny poinformowała, że głównym przedmiotem jej działalności jest produkcja z aluminium komponentów napędowych i konstrukcyjnych samochodów. Do produkcji komponentów spółka wykorzystuje m.in. gaz ziemny objęty kodem CN 2711 2100 (dalej: gaz ziemny), który w całości jest wykorzystywany do wskazanych celów produkcyjnych. Spółka jest finalnym nabywcą gazowym, o którym mowa w ustawie akcyzowej. Proces produkcji z aluminium komponentów napędowych i konstrukcyjnych samochodów jest procesem złożonym i odbywa się co do zasady w trzech odlewniach, tj.:
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right