Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 30 lipca 2018 r., sygn. IV SA/Gl 265/18
Szkolnictwo wyższe
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Stanisław Nitecki (spr.), Sędziowie Sędzia WSA Beata Kalaga-Gajewska, Sędzia WSA Beata Kozicka, Protokolant Katarzyna Lisiecka-Mitula, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 24 lipca 2018 r. sprawy ze skargi W. A. na decyzję Rektora "A" w K. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie stypendium rektora dla najlepszych studentów uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Rektora "A" w K. z dnia [...] r. nr [...].
Uzasadnienie
Rektor A w K. decyzją z ...] r. nr [...] wydaną na podstawie § 18-22 zarządzenia 20/2017 wyżej wymienionego Rektora z 6 września 2017 r. w sprawie Regulaminu ustalania wysokości, przyznawania i wypłacania świadczeń pomocy materialnej dla studentów nie przyznał W.A. stypendium dla najlepszych studentów w roku akademickim 2017/2018. W uzasadnieniu tej decyzji wskazano, że liczba uzyskanych punktów wynosi 2,01, co plasuje stronę w rankingu poniżej ustalonego dla kierunku limitu.
Z rozstrzygnięciem tym nie zgodziła się skarżąca, która wniosła odwołanie. W odwołaniu tym podniosła, że we wniosku o stypendium za wybitne osiągnięcia sportowe przedłożyła zaświadczenie z PZSN potwierdzające jej udział oraz zdobycie srebrnego medalu w [...] Igrzyskach [...] w T.i. W motywach zaakcentowała, że odmowę uzyskała z tego powodu, że w nazwie imprezy nie ma słowa "olimpijskie". Podkreśliła, że zmiana nazwy imprezy zapadła kilka lat temu, lecz jej ranga nie uległa zmianie. W jej ocenie medale zdobyte na tych igrzyskach mają tę samą wagę co na Igrzyskach Olimpijskich zawodników pełnosprawnych. W jej ocenie przedłożone zaświadczenie jest wystarczającym dokumentem uprawniającym ją do uzyskania większej liczby punktów, niż została dla niej ustalona. Pismem z 14 grudnia 2017 r. skarżąca podtrzymała swoje odwołanie jak również przedstawiła dodatkowe argumenty za uwzględnieniem jej wniosku.