Wyrok WSA w Warszawie z dnia 22 sierpnia 2013 r., sygn. II SA/Wa 579/13
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Anna Mierzejewska, Sędziowie WSA Iwona Dąbrowska (spr.), Adam Lipiński, , Protokolant specjalista Elwira Sipak, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 22 sierpnia 2013 r. sprawy ze skargi K. D. na decyzję Odwoławczej Komisji Stypendialnej Szkoły [...] w W. z dnia [...] stycznia 2013 r. w przedmiocie odmowy przyznania stypendium socjalnego, stypendium na wyżywienie oraz stypendium mieszkaniowego 1. uchyla zaskarżoną decyzję oraz utrzymaną nią w mocy decyzję Komisji Stypendialnej Szkoły [...] w W. z dnia [...] października 2012 r.; 2. stwierdza, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu w całości.
Uzasadnienie
W dniu [...] sierpnia 2010 r. K. D., student [...], złożył wniosek o stypendium socjalne, stypendium mieszkaniowe i stypendium na wyżywienie za rok akademicki 2010/2011.
Decyzją z dnia [...] października 2010 r. Komisja Stypendialna [...] na podstawie art. 173 ust. 1 pkt 1, 6, 7, art. 175 ust. 3, art. 182 ustawy z dnia 27 lipca 2005 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym (Dz. U. Nr 164, poz. 1365 ze zm.; dalej PSW) w związku z Regulaminem ustalania wysokości, przyznawania i wypłacania świadczeń pomocy materialnej, stanowiącym załącznik do Zarządzenia Rektora [...] nr [...] z dnia [...] stycznia 2006 r. (dalej: Regulamin) odmówiła wnioskodawcy przyznania stypendium socjalnego, stypendium mieszkaniowego i stypendium na wyżywienie ze względu na brak trudnej sytuacji materialnej.
Od powyższej decyzji K. D. odwołał się, wnosząc o zmianę decyzji i przyznanie mu stypendium, argumentując jednocześnie, że jedyną przesłanką ustawową uznania sytuacji materialnej studenta za trudną jest ustalenie, że dochód w rodzinie studenta nie przekracza określonego poziomu.
Odwoławcza Komisja Stypendialna [...] odmówiła przyznania stypendium decyzją z dnia [...] listopada 2010 r.
W dniu [...] listopada 2010 r. wnioskodawca złożył do prorektora do spraw studenckich wniosek o uchylenie decyzji Stypendialnej Komisji Odwoławczej [...]. Prorektor decyzją z dnia [...] grudnia 2010 r. uchylił w całości decyzję Stypendialnej Komisji Odwoławczej [...] i przekazał sprawę do ponownego rozpatrzenia, wskazując, że Komisja nie może odnosić się do sytuacji życiowej studenta w świetle przepisów o pomocy społecznej i warunkować przyznanie stypendium socjalnego spełnieniem wymogów dotyczących oceny sytuacji życiowej studenta, gdyż nie wskazują na to przepisy, na podstawie których Komisja działa.