Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok WSA w Rzeszowie z dnia 20 czerwca 2018 r., sygn. II SA/Rz 423/18

Nieruchomości

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w składzie następującym: Przewodniczący SWSA Maciej Kobak Sędziowie NSA Małgorzata Wolska WSA Krystyna Józefczyk /spr./ Protokolant specjalista Anna Mazurek - Ferenc po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 20 czerwca 2018 r. sprawy ze skargi K. K. na decyzję Wojewody z dnia [...] stycznia 2018 r. nr [...] w przedmiocie odmowy ustalenia odszkodowania -skargę oddala-

Uzasadnienie

Przedmiotem skargi K.K. jest decyzja Wojewody [...] z dnia [...] stycznia 2018 r. nr [...] w przedmiocie odmowy ustalenia odszkodowania.

W dniu [...] września 2015 r. K.K. (wnioskodawca) zwrócił się do Starosty [...] o wszczęcie postępowania administracyjnego w przedmiocie ustalenia odszkodowania należnego za ograniczenie prawa własności nieruchomości na mocy decyzji, wydanej w trybie art. 75 ustawy z dnia 29 kwietnia 1985 r. o gospodarce gruntami i wywłaszczaniu nieruchomości w związku z budową linii energetycznej, realizowanej na podstawie decyzji Wojewody [...] z dnia [...] marca 1988 r. nr [...].

Decyzją z dnia [...] marca 2016 r. nr [...], Starosta [...] odmówił ustalenia na rzecz wnioskodawcy odszkodowania za szkody wyrządzone na działce nr 1429 położonej w K., poprzedniemu właścicielowi nieruchomości, w związku z budową linii energetycznej objętej decyzją Naczelnika Gminy w [...] z dnia [...] kwietnia 1988 r. nr [...]. Decyzją z dnia [...] lipca 2016 r. nr [...], Wojewoda [...] uchylił opisaną wyżej decyzję w całości i przekazał sprawę do ponownego rozpatrzenia organowi I instancji.

Starosta [...] decyzją z dnia [...] października 2016 r. nr [...] ponownie odmówił ustalenia odszkodowania obejmującego szkody wyrządzone na działce nr 1429 położonej w K. gm. [...] oraz zmniejszenie się wartości nieruchomości w związku z budową linii energetycznej, objętej decyzją Naczelnika Gminy w [...] z dnia [...] kwietnia 1988 r. nr [...], na rzecz K.K.

Uzasadniając podjęte rozstrzygnięcie organ wskazał, iż na podstawie dokumentów, które udało się pozyskać, przyjął, że odszkodowanie za zajęcie nieruchomości nie zostało wypłacone poprzedniemu właścicielowi. Podniósł, że osobą uprawnioną do żądania odszkodowania jest osoba, której prawo własności zostało ograniczone oraz jej spadkobiercy. Wskazał również, iż w pewnych okolicznościach uprawnienie do żądania odszkodowania może przejść na inny podmiot niż wywłaszczony właściciel, a jednym z takich przypadków jest następstwo prawne określane mianem sukcesji uniwersalnej, gdy bez konieczności podejmowania żadnych działań nabywca wstępuje w ogół praw i obowiązków zbywcy. Sukcesja uniwersalna zachodzi tylko w przypadkach prawnie wskazanych np. w przypadku dziedziczenia. Darowizna jest sukcesją pod tytułem szczególnym - sukcesja singularna, tj. polega na przejściu z jednego podmiotu na drugi jednego ze ściśle określonych praw. Umową darowizny K.K. został obdarowany działką nr 1429, którą opisano jako niezabudowaną, znajdującą się poza terenami przeznaczonymi pod zabudowę w strefie linii elektrycznej. Wnioskodawca otrzymał więc działkę "o wartości uwzględniającej istniejącą na niej infrastrukturę techniczną".

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00