Wyrok WSA w Rzeszowie z dnia 5 czerwca 2018 r., sygn. II SA/Rz 452/18
Budowlane prawo
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w składzie następującym: Przewodniczący SWSA Marcin Kamiński /spr./ Sędziowie WSA Ewa Partyka WSA Piotr Godlewski Protokolant specjalista Anna Mazurek - Ferenc po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 5 czerwca 2018 r. sprawy ze skargi Zrzeszenia Właścicieli i Zarządców Domów w P. na decyzję Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...] lutego 2018 r. nr [...]17 w przedmiocie nakazu usunięcia nieprawidłowości dotyczących stanu technicznego obiektu budowlanego I. uchyla zaskarżoną decyzję i decyzję Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...] grudnia 2017 r. nr [...]; II. zasądza od Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego na rzecz strony skarżącej Zrzeszenia Właścicieli i Zarządców domów w P. kwotę 500 zł /słownie: pięćset złotych/ tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
Przedmiotem skargi Zrzeszenia Właścicieli i Zarządców Domów w P. (skarżący/stowarzyszenie) jest decyzja [...] Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego (organ odwoławczy) z dnia [...] lutego 2018 r. nr [...], o uchyleniu decyzji Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w [....] (organ I instancji) z dnia [...] grudnia 2017 r. nr [...] wydanej w przedmiocie nakazu usunięcia nieprawidłowości dotyczących stanu technicznego urządzenia budowlanego (pieca), w części dotyczącej terminu wykonania obowiązku i jednocześnie o wyznaczeniu nowego terminu wykonania obowiązku, a także o utrzymaniu w mocy zaskarżonej decyzji w pozostałej części.
Stan faktyczny i prawny sprawy ze skargi na powyższą decyzję przedstawia się następująco:
W dniu 19 października 2017 r. pracownicy Inspektoratu Nadzoru Budowlanego w [...] przeprowadzili kontrolę w sprawie stanu technicznego urządzeń grzewczych oraz przewodów kominowych w lokalu mieszkalnym nr [...], w budynku mieszkalnym wielorodzinnym nr [...], usytuowanym przy ul. [...] w P. W trakcie przeprowadzonej kontroli ustalono, że przedmiotowy lokal usytuowany jest w poziomie parteru trzykondygnacyjnego, podpiwniczonego budynku mieszkalnego nr [...], stanowiącego własność osób fizycznych, w posiadaniu (zarządzie) skarżącego. Najemcą przedmiotowego lokalu jest A. M. W jego skład wchodzi korytarz, kuchnia, łazienka i pokój. Podczas przeprowadzonej kontroli stwierdzono zainstalowanie kuchni gazowej i kompaktowego pieca kaflowego w pomieszczeniu kuchennym, piecyka gazowego w pomieszczeniu łazienki oraz pieca kaflowego w pokoju. W/w piec kaflowy posiada podłączenie do dymowego przewodu kominowego. W trakcie kontroli stwierdzono następujące nieprawidłowości przedmiotowego pieca: ślady rozszczelnienia w górnej części widoczne pomiędzy kaflami, pęknięcie jednego kafla nad otworem paleniskowym przebiegające przez jego środek, ślady pęknięć pomiędzy kaflami na górnej powierzchni oraz luźne fragmenty cegieł wewnątrz pieca. Stwierdzono również, że pomieszczenie z piecem nie posiada otworów wentylacyjnych. Od strony podwórza znajduje się okno PCV bez nawiewów, z zamontowanymi uszczelkami gumowymi. Według oświadczenia A. M., nieszczelności pieca trwają od około 2015 r. Przedstawiciel zarządcy budynku poinformował, że przedmiotowy piec postawiono w 2010 r., a następnie po kontroli Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego dla Miasta [...] w 2012 r., piec został przebudowany w jego górnej części. Ponadto zarządca budynku przedłożył protokół nr [...] z dnia [...] lutego 2017 r. z okresowej kontroli przewodów kominowych w budynku przy ul. [...] w P., sporządzony przez W. G., w którym nie stwierdzono nieprawidłowości dotyczących lokalu mieszkalnego nr [...].