Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 27 czerwca 2018 r., sygn. I SA/Po 1225/17
Egzekucyjne postępowanie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Waldemar Inerowicz Sędziowie Sędzia NSA Włodzimierz Zygmont (spr.) Sędzia WSA Katarzyna Nikodem Protokolant: ref. staż. Karolina Samolczyk po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 13 czerwca 2018 r. sprawy ze skargi [...] na postanowienie Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w [...] z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie odmowy uchylenia zabezpieczenia oddala skargę
Uzasadnienie
Naczelnik Urzędu Skarbowego w L. prowadził przeciwko X. X. (dalej zwanemu również skarżącym) postępowanie zabezpieczające na podstawie zarządzenia zabezpieczenia nr [...] celem zabezpieczenia należności z tytułu podatku akcyzowego za 2008 r. 27 listopada 2013 r. doręczono skarżącemu odpis zarządzenie zabezpieczenia, dokonując jednocześnie zajęcia ruchomości. 05 grudnia 2013 r. skierowano do Banku [...] zawiadomienie o zajęciu rachunku.
Pismem z 14 września 2017 r. pełnomocnik skarżącego wniósł o umorzenie postępowania zabezpieczającego oraz uchylenie dokonanych zajęć. Uzasadniając wniosek podniesiono, że decyzja o zabezpieczeniu wygasała na skutek wydania przez Dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej 12 grudnia 2013 r. decyzji wymiarowej w zakresie podatku akcyzowego za 2008 r.
Naczelnik Urzędu Skarbowego w L. postanowieniem z 20 września 2017 r., nr [...] odmówił uchylenia zabezpieczenia. Wyjaśnił, że zgodnie z art. 33a § 1 pkt 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2017 r. poz. 201 ze zm. - dalej: "O.p.") decyzja o zabezpieczeniu wygasa z dniem doręczenia decyzji określającej wysokość zobowiązania podatkowego. Zgodnie zaś z art. 33a § 2 O.p., wygaśnięcie decyzji o zabezpieczeniu nie narusza zarządzenia zabezpieczenia wydanego na podstawie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji. Przytoczone przepisy w ocenie Naczelnika Urzędu Skarbowego w L. korespondują z art. 154 § 4 ustawy z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (tekst jedn. Dz. U. z 2016 r. poz.599 - dalej: "u.p.e.a."). Zgodnie ze wskazanym ostatnio przepisem, zajęcie zabezpieczające, co do zasady, przekształca się w zajęcie egzekucyjne. Warunkiem tego przekształcenia jeżeli wystawienie tytułu wykonawczego nie później niż przed upływem 2 miesięcy od dnia doręczenia ostatecznej decyzji lub innego orzeczenia podlegającego wykonaniu w sprawie, w której dokonano zabezpieczenia, bądź doręczenia postanowienia o nadaniu rygoru natychmiastowej wykonalności. Wyjaśniono, że decyzja wymiarowa Dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej z 12 grudnia 2013 r. w zakresie podatku akcyzowego za 2008 r. została uchylona w całości przez Dyrektora Izby Celnej w P. 7 października 2014 r., a sprawa została przekazana do ponownego rozpatrzenia. Powyższe oznacza, że decyzja wymiarowa nie stała się prawomocna. Z uwagi na brak w obrocie prawnym decyzji wymiarowej w zakresie określenia podatku akcyzowego za 2008 r. postępowanie zabezpieczające trwa nadal i brak jest przesłanek do odmowy uchylenia zabezpieczenia.