Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Łodzi z dnia 12 czerwca 2018 r., sygn. III SA/Łd 134/18

Gry losowe

 

Dnia 12 czerwca 2018 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi - Wydział III w składzie następującym: , Przewodnicząca Sędzia NSA Teresa Rutkowska, Sędziowie Sędzia WSA Ewa Alberciak (spr.), Sędzia WSA Monika Krzyżaniak, , , Protokolant Specjalista Dominika Janicka, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 12 czerwca 2018 roku sprawy ze skargi G. R., J. R., W. R. i K. S. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Ł. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie wymierzenia kary pieniężnej z tytułu urządzania gier na automatach poza kasynem gry oddala skargę.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia (...), nr (...), wydaną na podstawie art. 233 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz.,U. z 2017 r. poz. 201) - dalej: o.p.; art. 2 ust. 3, ust. 5, art. 3, art. 5 ust. 2, art. 8, art. 14 ust. 1, art. 89 ust. 1 pkt 2 i ust. 2 pkt 2, art. 90 i art. 91 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych (tekst jedn.: Dz.U. z 2016 r. poz. 471 ze zm.) - dalej: u.g.h.; art. 222 ustawy z dnia 16 listopada 2016 r. Przepisy wprowadzające ustawę o Krajowej Administracji Skarbowej (Dz. U. z 2016 r. poz. 1948), Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Ł. utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Celnego II w Ł. z dnia (...), nr (...) o nałożeniu na J. R., W. R., G. R. oraz K. S., prowadzących działalność gospodarczą pod firmą "Ax" s.c. J. R.,W. R., G. R., K. S. w Ay, kary pieniężną w wysokości 24.000 zł z tytułu urządzania gier na automatach poza kasynem gry.

W sprawie ustalono następujący stan faktyczny:

W wyniku przeprowadzonej w dniu 12 listopada 2014 r. kontroli w zajeździe "Ax" D. 29, prowadzonym przez skarżących, funkcjonariusze Urzędu Celnego II w Ł. stwierdzili obecność dwóch urządzeń o budowie identycznej jak automaty do gier hazardowych, podłączonych do sieci i udostępnionych dla klientów zajazdu. Urządzenia nie miały widocznych nazw, numerów, jak również kontrolującym nie przedstawiono żadnej dokumentacji dotyczącej przedmiotowych urządzeń. W następstwie przeprowadzonego eksperymentu odtworzenia gier funkcjonariusze stwierdzili losowy i komercyjny charakter gier przeprowadzanych na przedmiotowych urządzeniach, w rozumieniu przepisów art. 2 ust. 3-5 u.g.h. Ustalono bowiem, że gracz nie miał wpływu na wynik gier, a ponadto w grach padały wygrane rzeczowe w postaci punktów, pozwalające na kontynuowanie gry bez konieczności wpłaty stawki. Wygrane punktowe mogły zostać zamienione na wygrane pieniężne, realizowane przez urządzenia. Przesłuchany w charakterze świadka G. R. oświadczył, że przedmiotowe urządzenia stanowią własność K. M., z którym podpisano umowę najmu powierzchni lokalu. Z tytułu zawartej umowy właściciele zajazdu otrzymują czynsz w wysokości 150 zł brutto miesięcznie. Świadek okazał umowę najmu z dnia 15 maja 2013 r., której kserokopia załączona została do akt sprawy. Świadek wyjaśnił także, że nie jest mu wiadomym, czy gracze maja wpływ na wynik gry na urządzeniach, gdyż nie zna się na tym. Obsługa zajazdu nie wypłaca ewentualnych wygranych. Są one wypłacane przez urządzenia w postaci bilonu, co słychać w sytuacji kiedy gracz taką wygraną otrzymuje. Z przeprowadzonych czynności sporządzony został protokół kontroli z dnia 13 listopada 2014 r. nr (...).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00