Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Łodzi z dnia 7 czerwca 2018 r., sygn. I SA/Łd 1131/17

Podatek od towarów i usług

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi - Wydział I w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia NSA Wiktor Jarzębowski (spr.) Sędziowie: Sędzia NSA Paweł Janicki Sędzia WSA Tomasz Adamczyk Protokolant: Specjalista Alina Kaczmarek po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 7 czerwca 2018 r. sprawy ze skargi Syndyka Masy Upadłości A Sp. z o.o. z siedzibą w Z. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Ł. z dnia [...] r. nr UNP: [...] [...] w przedmiocie określenia zobowiązania podatkowego w podatku od towarów i usług za listopad i grudzień 2012 r.. oddala skargę.

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Ł. utrzymał

w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Skarbowego w Z. z [...]r. Nr [...], określającą "A" Sp. z o.o. z siedzibą w Z. (dalej: podatnik lub spółka) zobowiązanie podatkowe

w podatku od towarów i usług za listopad 2012 r. w wysokości 87 894 zł oraz

za grudzień 2012 r. w wysokości 87 436 zł.

W wyniku kontroli podatkowej organ podatkowy ustalił, że podatnik odliczył podatek naliczony wynikający z faktur VAT wystawionych przez B Sp. z o. o.

(dalej: B) oraz C Sp. z o.o. (dalej: C), tytułem sprzedaży dotyczącej wynajmu pracowników (tzw. outsourcingu personalnego). Zdaniem organu, w myśl przepisu art. 88 ust. 3a pkt 4 lit a ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz.U. z 2017 r., poz. 1221), w brzmieniu obowiązującym w 2012 r., faktury wystawione przez wyżej wymienione podmioty dokumentowały fikcyjne zdarzenia gospodarcze i nie mogły stanowić podstawy do obniżenia podatku należnego o wynikający z nich podatek naliczony.

W ustalonym przez organ podatkowy stanie sprawy, umową z 1 października 2011 r. zawartą pomiędzy podatnikiem a odrębnym podmiotem - D Sp. z o.o., spółka została zobowiązana do wykonania na jego rzecz usług polegających

na obsłudze maszyn produkcyjnych wydziału włókniny oraz świadczeniu innych usług produkcyjnych według zlecenia wraz z usługami związanymi z prowadzoną produkcją, w szczególności usługi rozliczenia produkcji i utrzymania maszyn w należytym stanie. Wykonanie tych usług według zawartej umowy odbywało się przy wykorzystaniu maszyn i urządzeń będących własnością D Sp. z o.o. lub maszyn, do których D Sp z o.o. posiadała tytuł prawny. W dniu 1 lipca 2012 r. zawarto aneks do tej umowy, zgodnie z którym spółce przysługiwało wynagrodzenie z tytułu usług świadczonych przez własnych pracowników na rzecz D Sp. z o.o. w wysokości, która każdorazowo będzie określona po zakończeniu każdego miesiąca i naliczeniu rzeczywistych kosztów wykonania usługi, powiększona o marżę w wysokości 3%. Zgodnie z aneksem spółce przysługiwało również wynagrodzenie z tytułu usług świadczonych przez pracowników zatrudnionych w spółce w ramach outsourcingu od innych firm na rzecz D Sp. z o.o. w wysokości, która każdorazowo będzie określona po zakończeniu każdego miesiąca i naliczeniu rzeczywistych kosztów wykonania usługi, powiększonych o marżę w wysokości 1 % w okresie od 1 lipca 2012 r. do 31 sierpnia 2012 r. W okresie od 1 września 2012 r. marża ta miała ulec zwiększeniu do 4%.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00