Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Łodzi z dnia 15 czerwca 2018 r., sygn. II SA/Łd 337/18

Zabytki

 

Dnia 15 czerwca 2018 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi - Wydział II w składzie następującym: Przewodnicząca Sędzia WSA Renata Kubot-Szustowska (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Joanna Sekunda - Lenczewska Sędzia WSA Magdalena Sieniuć Protokolant Specjalista Anna Kośka po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 15 czerwca 2018 roku sprawy ze skargi B. A. na zarządzenie Prezydenta Miasta Ł. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie przyjęcia gminnej ewidencji zabytków w Łodzi oddala skargę. a.bł.

Uzasadnienie

B. A. zaskarżył do sądu administracyjnego zarządzenie Prezydenta Miasta Ł. z [...], nr [...], w sprawie przyjęcia gminnej ewidencji zabytków miasta Ł. w części, tj. w zakresie ujęcia w załączniku do ww. zarządzenia (poz. 670) - stanowiącej własność skarżącego - nieruchomości przy al. A 13 w Ł., a tym samym umieszczenia tej nieruchomości w gminnej ewidencji zabytków.

Pełnomocnik skarżącego zarzucił zaskarżonemu aktowi naruszenie prawa materialnego, a mianowicie art. 3 pkt 1 ustawy z dnia 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami (Dz. U. nr 162, poz. 1568 ze zm.) - powoływanej dalej jako: "u.o.z.o.z." - w zw. z § 18 rozporządzenia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia 26 maja 2011 r. w sprawie prowadzenia rejestru zabytków, krajowej, wojewódzkiej i gminnej ewidencji zabytków oraz krajowego wykazu zabytków skradzionych lub wywiezionych za granicę niezgodnie z prawem (Dz. U. nr 113, poz. 661) - zwanego dalej: "rozporządzeniem" - w zw. z art. 21 ust. 1 oraz art. 2 Konstytucji RP (i wynikającej z niego zasady demokratycznego państwa prawnego), polegające na braku spełnienia przez Prezydenta Miasta Ł. obowiązku dokonania sprawdzenia przed włączeniem do ewidencji zabytków tego, czy dana nieruchomość posiada walory zabytkowe i w konsekwencji włączenie nieruchomości do ewidencji w sposób arbitralny, a jednocześnie bezpodstawny i nieuzasadniony merytorycznie.

W uzasadnieniu skargi pełnomocnik skarżącego wyjaśnił, że B. A. jest właścicielem spornej nieruchomości przy al. A 13 w Ł. Nieruchomość ta została wpisana do gminnej ewidencji zabytków bez poinformowania o tym skarżącego. W związku z tym, że kwestowane zarządzenie w zaskarżonej części jest całkowicie arbitralne i nieuzasadnione skarżący wystąpił 9 stycznia 2018 r. do organu z wezwaniem do usunięcia naruszenia prawa.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00