Wyrok WSA w Lublinie z dnia 20 czerwca 2018 r., sygn. I SA/Lu 203/18
Podatek od towarów i usług
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Grzegorz Wałejko Sędziowie WSA Wiesława Achrymowicz WSA Krystyna Czajecka-Szpringer (sprawozdawca) Protokolant Starszy asystent sędziego Karolina Orłowska po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 20 czerwca 2018 r. sprawy ze skargi K. S. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej z dnia [...] grudnia 2017 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za grudzień 2012 r. oddala skargę.
Uzasadnienie
Sygn. I SA/Lu 203/18
U Z A S A D N I E N I E
Zaskarżoną decyzją z dnia 14 grudnia 2017 r. Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w L., dalej: "Dyrektor Izby Administracji Skarbowej", "organ odwoławczy", po rozpatrzeniu sprawy z odwołania K. S., dalej: "podatnik", "skarżący", utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Skarbowego w H., dalej: "Naczelnik Urzędu Skarbowego", "organ pierwszej instancji", z dnia 18 sierpnia 2016 r. określającą za grudzień 2012 r. wysokość zwrotu podatku od towarów i usług w kwocie [...] zł.
W uzasadnieniu zaskarżonej decyzji przedstawiono następujący stan sprawy:
W toku przeprowadzonej u podatnika kontroli podatkowej w zakresie prawidłowości rozliczenia podatku od towarów i usług za miesiące styczeń, luty, kwiecień, maj, czerwiec, lipiec, sierpień i wrzesień 2011 r. oraz grudzień 2012 r. stwierdzono nieprawidłowości, które stały się podstawą wszczęcia postępowania podatkowego. W okresie objętym wymienionym postępowaniem podatnik prowadził działalność gospodarczą pod nazwą G. K. S., ul. C. [...], [...] G., w zakresie sprzedaży hurtowej biżuterii z bursztynu, wyrobów bursztynowych, surowca bursztynowego, wynajmu lokali i usług zakwaterowania, zarządzania nieruchomościami własnymi, sprzedaży nieruchomości na własny rachunek, pośrednictwa ubezpieczeniowego, eksportu półproduktów i surowca bursztynowego oraz importu towarów.
Kontrolę podatkową, o której mowa, przeprowadzono na podstawie imiennego upoważnienia do przeprowadzenia kontroli podatkowej z dnia 9 września 2015 r., udzielonego przez Naczelnika Urzędu Skarbowego. W toku kontroli dopuszczono jako dowód między innymi prawomocną decyzję z dnia 16 grudnia 2014 r., którą kontrahentowi podatnika - firmie P. J. J. z siedzibą w G. określono podatek od towarów i usług z tytułu wystawionych faktur VAT na podstawie art. 108 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług (m.in. za grudzień 2012 r.). Z decyzji wynikało, że działalność tej firmy w przeważającej większości ograniczała się jedynie do wystawiania "pustych" faktur, nie dokumentujących rzeczywistych transakcji gospodarczych. W związku z tym podatek naliczony wynikający z faktur VAT wystawionych przez P. J. J. na rzecz firmy podatnika - nie stanowi podstawy do obniżenia podatku należnego.