Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 19 grudnia 2018 r., sygn. I SA/Po 752/18
Podatek od towarów i usług; Podatkowe postępowanie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Waldemar Inerowicz (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Barbara Rennert Sędzia NSA Włodzimierz Zygmont Protokolant: sekretarz sądowy Monika Olejniczak po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 05 grudnia 2018 r. sprawy ze skargi A. M. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej z dnia [...] [...] roku nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za m-ce: wrzesień, październik i listopad 2008 r. oddala skargę
Uzasadnienie
Naczelnik [...] Urzędu Celno-Skarbowego w P., na skutek ponownego rozpoznania sprawy, decyzją z dnia [...] r., nr [...], [...], określił A. M. (dalej jako: "podatnik", "strona" lub "skarżący") w podatku od towarów i usług zobowiązanie za miesiące od lutego do sierpnia i od września do października 2008 r. oraz kwoty nadwyżek podatku naliczonego nad należnym: do zwrotu na rachunek bankowy podatnika za lipiec 2008 r. w wysokości [...] zł i do przeniesienia na następny okres rozliczeniowy za listopad 2008 r. w wysokości [...] zł, a także podatek od towarów i usług do zapłaty na podstawie art. 108 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn. Dz. U. z 2018 r., poz. 2174 ze zm. - w skrócie: "ustawa o PTU") za miesiące od marca do czerwca i październik 2008 r.
W motywach rozstrzygnięcia organ I instancji wskazał, że podatnik w 2008 r. prowadził działalność gospodarczą pod nazwą Przedsiębiorstwo Wielobranżowe X. A. M. w zakresie hurtowej i detalicznej sprzedaży paliw (oleju napędowego, benzyny, oleju opałowego i gazu propan-butan), a także pozostałej sprzedaży detalicznej, prowadzonej w sklepach zlokalizowanych przy stacjach paliw oraz świadczeniem usług transportowych i usług w zakresie gastronomii i hotelarstwa.
W toku postępowania kontrolnego organ I instancji na podstawie rejestrów VAT ustalił, że w 2008 r. dostawcami towarów i usług na rzecz podatnika byli m.in.: