Wyrok WSA w Gorzowie Wlkp. z dnia 5 czerwca 2018 r., sygn. I SA/Go 101/18
Interpretacje podatkowe; Podatek od towarów i usług
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Anna Juszczyk-Wiśniewska Sędziowie Sędzia WSA Dariusz Skupień Asesor WSA Zbigniew Kruszewski (spr.) Protokolant Asystent sędziego Marta Surmacz-Buszkiewicz po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 24 maja 2018 r . sprawy ze skargi Gminy na indywidualną interpretację Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług oddala skargę.
Uzasadnienie
Pismem z [...] października 2017 r. Gmina (dalej: Skarżąca lub Gmina) wystąpiła do Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (dalej: Dyrektor KIS) o wydanie interpretacji indywidualnej w przedmiocie podatku od towarów i usług.
Przedstawiając stan faktyczny Gmina wskazała, iż jest podatnikiem podatku od towarów i usług zarejestrowanym jako podatnik czynny. W strukturze organizacyjnej Gminy funkcjonują następujące jednostki budżetowe: ośrodek pomocy społecznej, trzy samorządowe szkoły podstawowe oraz samorządowe przedszkole. Wszystkie te jednostki wykonujące w imieniu i na rzecz Gminy określone czynności.
Ponadto w strukturze organizacyjnej Gminy funkcjonuje Zakład Gospodarki Komunalnej Mieszkaniowej (dalej: Zakład), tj. gminna jednostka organizacyjna, działająca w formie samorządowego zakładu budżetowego, która prowadzi działalność w zakresie zbiorowego zaopatrzenia w wodę oraz odprowadzania ścieków. Szczegółowe ramy działalności Zakładu określa statut nadany przez Radę Gminy, zgodnie z którym Gmina, poprzez Zakład, wykonuje zadania w zakresie: zbiorowego zaopatrzenia w wodę oraz odprowadzania ścieków, zarządzania nieruchomościami stanowiącymi mienie komunalne, utrzymania czystości i porządku w Gminie, pielęgnacji zieleni gminnej i utrzymania dróg gminnych, cmentarzy komunalnych.
Gmina nie wykonuje poprzez Zakład działalności innej niż statutowa.
W świetle ustawy z dnia 5 września 2016 r. o szczególnych zasadach rozliczeń podatku od towarów i usług oraz dokonywania zwrotu środków publicznych przeznaczonych na realizację projektów finansowanych z udziałem środków pochodzących z budżetu Unii Europejskiej lub od państw członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu przez jednostki samorządu terytorialnego (Dz. U. z 2016 r., poz. 1454, dalej: Ustawa centralizacyjna) doszło do scentralizowania rozliczeń VAT Gminy, Jednostek i Zakładu. W związku z tym, Jednostki oraz Zakład nie funkcjonują już, jako odrębni od Gminy podatnicy VAT.