Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 21 czerwca 2018 r., sygn. III SA/Gd 297/18

Gry losowe

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Jacek Hyla, Sędziowie Sędzia WSA Alina Dominiak (spr.), Sędzia WSA Paweł Mierzejewski, Protokolant Asystent sędziego Krzysztof Pobojewski, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 21 czerwca 2018 r. sprawy ze skargi A. G. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej z dnia 7 marca 2018 r. nr [...] w przedmiocie wymierzenia kary pieniężnej z tytułu urządzania gier na automatach poza kasynem gry oddala skargę.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia 7 marca 2018 r. Dyrektor Izby Administracji Skarbowej, działając na podstawie art. 233 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t.j.: Dz.U. z 2017 r., poz. 201 - dalej jako: o.p.) oraz

art. 2 ust. 3 - 5 , art. 4 ust. 2, art. 8, art. 89 ust. 1 pkt 2 i ust. 2 pkt 2, art. 90 ust. 1, art. 91, art. 129 ust. 1, art. 145 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych (tj. Dz. U. z 2016 r., poz. 471 ze zm. - dalej jako u.g.h.), utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Celno-Skarbowego z dnia 16 stycznia 2018 r., wymierzającą A. G., prowadzącej działalność pod nazwą [...], karę pieniężną w wysokości 24.000 zł za urządzanie gier na automatach poza kasynem gry.

W uzasadnieniu decyzji wskazano, że w dniu 5.10.2016 r. funkcjonariusze Urzędu Celnego przeprowadzili kontrolę w [...] w C. przy P. [...], podczas której ujawnili automaty do gier typu quizomat o nazwach: [...] nr [...], [...] nr [...]. Automaty były włączone i gotowe do gry. Kontrolującym nie okazano koncesji lub zezwolenia na urządzanie gier oraz regulaminu gry.

W ocenie organu A. G. urządzała gry na automatach. Zgodnie z treścią umowy dzierżawy powierzchni z dnia 18 sierpnia 2016 r., zawartej pomiędzy A Spółką z o. o. a [...] (wydzierżawiającą), przedmiotem umowy była dzierżawa powierzchni, stanowiącej część lokalu w C. przy P. [...]. Z § 2 pkt 3 w/w umowy wynika, że strona była zobowiązana do udostępniania energii elektrycznej celem podłączenia quizomatów. Z kolei w § 3 ustalono czynsz dzierżawny w wysokości 40 % od sumy dochodów uzyskanych w uruchomionych quizomatach umieszczonych na podstawie w/w umowy. W § 6 umowy ustalono, że wydzierżawiający zobowiązuje się zapewnić niezbędne środki bezpieczeństwa oraz odpowiednie zabezpieczenie techniczne w celu uzyskania największego poziomu ochrony umieszczonych na podstawie umowy quizomatów. Wydzierżawiający zobowiązał się także do utrzymania przedmiotu dzierżawy (tj. części lokalu pod dzierżawę automatów) w stanie umożliwiającym eksploatowanie quizomatów.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00