Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok WSA w Rzeszowie z dnia 17 maja 2018 r., sygn. I SA/Rz 277/18

Podatek dochodowy od osób fizycznych

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w składzie następującym: Przewodniczący S. WSA Kazimierz Włoch / spr./ Sędzia WSA Małgorzata Niedobylska Asesor WSA Jacek Boratyn Protokolant sekr. sąd. Joanna Kulasa po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 17 maja 2018 r. sprawy ze skargi B. W. na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia [...] lutego 2018 r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych 1) uchyla zaskarżoną interpretację, 2) zasądza od Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej na rzecz skarżącego B. W. kwotę 697 (sześćset dziewięćdziesiąt siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Przedmiotem skargi jest interpretacja indywidualna Ministra Rozwoju i Finansów z dnia [...] lutego 2018 r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych udostępnienia pracownikom kwater noclegowych oraz przewozu pracownika do miejsca wykonywania pracy i z powrotem do miejsca noclegu.

Interpretacja ta została wydana na wniosek B. W. (dalej: skarżący). We wniosku Skarżący przedstawił następujący stan faktyczny:

Skarżący prowadzi firmę budowlaną, wykonuje roboty budowlano-montażowe w kraju. Do realizacji robót budowlanych wykorzystuje własnych pracowników zatrudnionych na podstawie umów o pracę oraz w oparciu o umowę zlecenie. Pracownicy wykonują pracę poza swoim miejscem zamieszkania i ośrodkiem interesów życiowych. Podczas wykonywania przez pracowników pracy wnioskodawca udostępnia im nieodpłatnie miejsca noclegowe w kwaterach prywatnych. Udostępnianie miejsc noclegowych leży w interesie pracodawcy, tj. wnioskodawcy, a nie w interesie pracowników, wynika to ze specyfiki prowadzonej działalności i zapewnia przede wszystkim możliwość zrealizowania zakontraktowanych umów o roboty budowlano-montażowe.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie:

Czy wnioskodawca powinien zaliczać do przychodu pracownika w rozumieniu art. 12 ust. 1 oraz art. 11 ust.2a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wartość kwater noclegowych nieodpłatnie udostępnianych pracownikom oraz przewozu pracowników?

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00