Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 25 maja 2018 r., sygn. I SA/Kr 457/18

Egzekucyjne postępowanie

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia: WSA Stanisław Grzeszek (spr.) Sędziowie: WSA Wiesław Kuśnierz WSA Jarosław Wiśniewski Protokolant: st.sekr.sąd. Anna Boczkowska po rozpoznaniu w postępowaniu uproszczonym na posiedzeniu niejawnym w dniu 25 maja 2018 r. sprawy ze skargi G. S.A. w K. na postanowienie Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w K. z dnia 22 lutego 2018 r. nr [...] w przedmiocie skargi na czynności egzekucyjne - skargę oddala -

Uzasadnienie

Naczelnik [...] Urzędu Skarbowego w K. prowadzi postępowanie egzekucyjne do majątku G. S.A. w K. , na podstawie własnych tytułów wykonawczych z dnia 14 listopada 2017r. nr [...], nr [...], nr [...], nr [...], nr [...] oraz nr [...], obejmujących należności z tytułu podatku od towarów i usług za miesiące lipiec-grudzień 2012r. Organ egzekucyjny zawiadomieniem z dnia 14 listopada 2017r. nr [...] dokonał w tym samym dniu zajęcia rachunku bankowego zobowiązanej w ING Banku Śląskim SA.

W dniu 16 listopada 2017r. doręczono zobowiązanej odpisy w/w tytułów wykonawczych wraz z zawiadomieniem o zajęciu.

Pismem z dnia 22 listopada 2017r. zobowiązana, złożyła skargę na w/w zajęcie. W uzasadnieniu spółka podniosła, że na wskutek podjęcia czynności - w ramach środka egzekucyjnego w postaci zajęcia wierzytelności z rachunku bankowego -skutkującej natychmiastowym pobraniem z rachunku bankowego wszystkich tam zgromadzonych środków pieniężnych, wykluczona została możliwość realizacji przez nią przysługującego jej prawa wynikającego z art. 81 § 4 i § 5 ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji, polegającego na możliwości zgłoszenia bankowi polecenia wypłaty bieżących wynagrodzeń za pracę wraz z podatkiem dochodowym od osób fizycznych oraz składkami na ubezpieczenie społeczne pracowników należnymi od tych wynagrodzeń. W ocenie zobowiązanej czynność zajęcia rachunku bankowego została przeprowadzona z naruszeniem art. 81 § 4 i § 5 ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji. Zobowiązana wskazała również na konsekwencje prawne, przewidziane w art. 282 § 1 pkt 1 Kodeksu pracy, jakie wynikłyby w przypadku naruszenia podstawowych obowiązków spółki jako pracodawcy, określonych w Kodeksie pracy, tj. terminowego i prawidłowego wypłacania pracownikom wynagrodzenia.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00