Wyrok WSA w Kielcach z dnia 24 maja 2018 r., sygn. I SA/Ke 95/18
Interpretacje podatkowe
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Artur Adamiec, Sędziowie Sędzia WSA Maria Grabowska (spr.),, Sędzia WSA Danuta Kuchta, Protokolant Starszy inspektor sądowy Anna Adamczyk, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 24 maja 2018 r. w sprawie ze skargi A. W. na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych 1. oddala skargę; 2. przyznaje od Skarbu Państwa (Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Kielcach) na rzecz adwokata Ł. B. kwotę 295,20 (dwieście dziewięćdziesiąt pięć 20/100) złotych, w tym 55,20 (pięćdziesiąt pięć 20/100) złotych podatku od towarów i usług, tytułem kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej z urzędu.
Uzasadnienie
W indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego z [...] nr [...] Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (dalej: organ) stwierdził, że stanowisko A. W. przedstawione we wniosku z 8 stycznia 2018 r. dotyczące podatku dochodowego od osób fizycznych
w zakresie opodatkowania otrzymanych odsetek od odszkodowania jest nieprawidłowe.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny. W styczniu 2016 r. na podstawie wyroku Sądu Apelacyjnego w Krakowie Wydział I Cywilny z 13 grudnia 2015 r. wnioskodawczyni otrzymała odszkodowanie za błąd lekarski, którego była ofiarą oraz zasądzone odsetki od momentu złożenia pozwu, czyli 22 czerwca 2011 r. Firma G. wypłaciła wnioskodawczyni odszkodowanie wraz z zasądzonymi odsetkami. Na kwotę odsetek wystawiono PIT-8C. Firma G. powołała się na przepis prawa podatkowego - przychód z innych źródeł art. 10 ust. 1 pkt 9 w zw.
z art. 20 ust. 1.
W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie: czy odsetki od odszkodowania za błąd lekarski podlegają opodatkowaniu?
Zdaniem wnioskodawczyni, odsetki od odszkodowania za błąd lekarski powinny być zwolnione z podatku dochodowego tak samo jak kwota główna odszkodowania. Odsetki zostały zasądzone, ponieważ pozwana instytucja (szpital) nie uznała swojej winy i nie wypłaciła odszkodowania za narażenie życia i zdrowia wnioskodawczyni. Nie mają więc one na celu wzbogacenia się, lecz wynagrodzenie czasu, w którym nie otrzymywała ona odszkodowania za swoje krzywdy. W związku ze źle wykonanym zabiegiem i zaniedbaniami lekarzy podczas cesarskiego cięcia przeprowadzonego w Ś. Centrum Matki i Noworodka w K. zostało zagrożone jej życie. Straciła dużą część zdrowia. Po zabiegu w jamie brzusznej pojawił się ropień, który spowodował zapalenie otrzewnej, a w konsekwencji braku działań ze strony szpitala przeszła kolejną operację ratującą życie. Podkreśliła cierpienie oraz traumę, której skutki do tej pory odczuwa. Zasądzona kwota odsetek miała na celu wynagrodzenie wnioskodawczyni czasu, w jakim pozwany szpital nie przyznawał się do popełnionego czynu, a nie wzbogacenie. Obecnie PIT-8C spowodował podwyższenie jej dochodu za 2016 r., co skutkuje wstrzymaniem świadczeń rodzinnych oraz 500+. Jako osoba bezrobotna bez prawa do zasiłku, samotna matka została bez środków do życia.