Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Kielcach z dnia 29 maja 2018 r., sygn. II SA/Ke 225/18

Administracyjne postępowanie

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Renata Detka, Sędziowie Sędzia WSA Krzysztof Armański, Asesor WSA Agnieszka Banach (spr.), Protokolant Starszy inspektor sądowy Urszula Opara, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 29 maja 2018r. sprawy ze skargi [...] Sp. z o.o. w M. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] znak: [...] w przedmiocie stwierdzenia nieważności decyzji w sprawie zezwolenia na przetwarzanie odpadów oddala skargę.

Uzasadnienie

II SA/Ke 225/18

UZASADNIENIE

Zaskarżoną decyzją z dnia [...] Samorządowe Kolegium Odwoławcze (dalej w skrócie jako "Kolegium"), po rozpatrzeniu wniosku o ponowne sprawy złożonego przez [...] Sp. z o.o. z siedzibą w M., utrzymało w mocy decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...], którą stwierdzono nieważność decyzji wydanej z upoważnienia Starosty Powiatowego z dnia [...] udzielającej [...] Sp. z o.o. z siedzibą w M. zezwolenia na przetwarzanie odpadów na działkach o nr ewid. [...]/33 i [...]/35, położonych w miejscowości [...] gm. [...], zmienionej decyzjami tego samego organu z dnia [...] oraz z dnia [...].

W uzasadnieniu powyższej decyzji Kolegium zwróciło uwagę, że decyzja Kolegium z dnia [...] wydana została w wyniku postępowania wszczętego na żądanie Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska w trybie nadzwyczajnym. Żądanie stwierdzenia nieważności zostało oparte na zarzucie rażącego naruszenia prawa.

Organ wskazał na wyróżniające się w nauce prawa dwie koncepcje rozumienia pojęcia "rażącego naruszenia prawa" i podniósł, wskazując na orzecznictwo sądów administracyjnych, że - rozpoznając sprawę - przyjęto taki kierunek wykładni art. 156 § 1 pkt 2 k.p.a., zgodnie z którym stwierdzenie nieważności decyzji jest możliwe wyłącznie w razie 1) oczywistości naruszenia prawa, 2) gdy charakter przepisu, który został naruszony nie budzi wątpliwości, oraz 3) gdy inkryminowana decyzja wywołuje skutki społeczne lub gospodarcze niemożliwe do zaakceptowania w praworządnym państwie.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00