Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 21 maja 2018 r., sygn. III SA/Gl 165/18

Podatek od towarów i usług

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Magdalena Jankiewicz, Sędziowie Sędzia WSA Małgorzata Jużków, Sędzia WSA Barbara Orzepowska-Kyć (spr.), Protokolant Starszy referent Małgorzata Wasik, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 8 maja 2018 r. sprawy ze skargi J.L. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w K. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług 1. uchyla zaskarżoną decyzję; 2. zasądza od Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w K. na rzecz strony skarżącej kwotę [...] zł (słownie: [...] złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w K. decyzją z [...] r. nr [...], po rozpoznaniu odwołania J.L. utrzymał w mocy decyzje Naczelnika Urzędu Skarbowego w P. z [...] r. nr [...], określające w podatku od towarów i usług kwoty zobowiązań podatkowych bądź nadwyżek podatku naliczonego nad należnym do zwrotu na rachunek bankowy za poszczególne miesiące 2011 r.

W podstawie prawnej organ powołał art. 233 § 1 pkt 1 i art. 13 § 1 pkt 2 lit. a oraz art. 221a § 2 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2017 r. poz. 201 ze zm., zwanej dalej O.p.) oraz inne przepisy powołane w uzasadnieniu prawnym.

Przedstawiając dotychczasowy przebieg postępowania podatkowego, organ wyjaśnił, że za okres od stycznia do grudnia 2011 r. J.L. składał deklaracje podatkowe VAT-7 (oraz ich korekty) rozliczając w nich sprzedaż według stawek podatku w wysokości 23% i 8%.

Następnie Podatnik złożył wnioski o stwierdzenie nadpłaty w podatku od towarów i usług za miesiące od stycznia do grudnia 2011 r. wraz z korektami deklaracji VAT-7 za ww. miesiące.

Uzasadniając korekty Strona wyjaśniła, że prowadzi sprzedaż produktów pod marką McDonald’s w systemach "drive in" i "walk through" oraz sprzedaż produktów wewnątrz punktów sprzedaży pod marką McDonald’s. Sprzedaż ta powinna być dla potrzeb VAT traktowana jako dostawa towarów, a nie świadczenie usług i opodatkowana stawką 5 % przewidzianą dla gotowych posiłków i dań (poz. 28 zał. nr 10 do ustawy VAT), lodów i shake’ów (poz. 21) i 100% soków owocowych (poz. 19).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00